Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda lenf bezi büyümesi dikkat istiyor

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Demir, çocuklarda lenf bezi büyümesi ile ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenf bezlerinin temel görevi vücuda giren enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Lenf bezleri işlevini yerine getirirken büyümeleri normaldir ve bu durum en sık çocuklarda görülür. Lenf bezleri 1-2 hafta içinde normal boyutlarına dönmüyor ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Lenf bezlerinin büyüme nedenleri çeşitli etkenlere bağlıdır. Lenf bezleri boyun, koltuk altları, kasıklar, diz arkası, göğüs ve karın boşluğu gibi alanlarda vücuda yayılmış kümeler halinde bulunmaktadır. Lenf bezleri, vücudun savunma mekanizmalarında önemli işleve sahiptir. Fakat bu bezeler, birçok nedenle büyür ve çocuğun veya ebeveynin eline gelebilir boyuta ulaşabilir. Lenf bezlerinin büyüme nedenlerinin belirlenmesinde lenf bezlerinin büyüklüğü, sayısı, yeri, çevre doku ile ilişkisi, kıvamı, hastanın yaşı ve beraberindeki diğer klinik semptomlar ile lenf bezlerinin boyutunun değişkenlik gösterip göstermemesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Doğru tedavinin yolu ayrıntılı bir hasta öyküsünün alınması ve dikkatli bir fizik muayeneden geçmektedir.

BOYUTU VE KIVAMI LENFOMANIN HABERCİSİ
Lenfadenopati değerlendirmesinde enfeksiyon bulgusu, ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, kansızlık, döküntü gibi belirtilere dikkat edilmeli. Lenf bezleri 1 cm'den büyükse hastalık göstergesi olup araştırılması gerekir. Lenf bezinin büyüklüğü artarsa ağrıya neden olur. Ağrı genellikle kızarıklık ve iltihap sonucu oluşmasına rağmen, nadiren kanserli bir lenf bezinin ölü doku merkezinin içine kanamasından da kaynaklanabilir. Sert bezeler tipik olarak metastatik kanser bulgusu olabilir. Yumuşak bezeler ise enfeksiyona işaret edebilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda lenf bezi büyümesi dikkat istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN