Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günebakan kaderine terk edildi

Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk otomobillerinden "Günebakan", Ankara Üniversitesi Beşevler Kampusu'nda çürümeye terk edildi. Günebakan, katıldığı sayısız yarışmadan hep ödülle dönmüştü

Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk otomobillerinden biri olan Günebakan-1 kaderine terk edildi. Ankara Üniversitesi Hitit Güneşi Güneş Enerjisi Araba Takımı ile birlikte 2005'ten beri sayısız yarışmaya katılıp çeşitli başarılar kazanan otomobil, Ankara Üniversitesi (AÜ) Beşevler Kampusu'nda çürümeye bırakıldı.

ESKİ GÜNLERİNİ ARIYOR

AÜ öğrencilerinden oluşan Hitit Güneşi takımıyla ilk kez 2005 yılında İstanbul Park'ta düzenlenen yarışta "Pol Pozisyonu" alarak katılan ve o tarihten itibaren sayısız başarılara imza atan Günebakan-1 eski günlerini arıyor. Tekerlekleri ve mekanik aksamı sökülerek üniversitenin başka araçlarına takılan otomobil kampus içindeki otoparkta yalnızlığa terk edildi.

PABUCU DAMA ATILDI

TÜBİTAK'ın güneş enerjili araçlar için düzenlediği Formula- G yarışlarına aralıksız olarak katılan Günebakan-1 değişen teknolojiyle birlikte kenara itildi. Bir yıldan uzun bir süredir kampus bahçesinde bekletilen otomobilin pabucu Günebakan- 3'ün yapımıyla birlikte dama atıldı. Ankara Üniversitesi'ne binlerce TL'ye mal olan otomobil hurdaya çıkarıldı.

RESTORASYONUN ARDINDAN MÜZEYE KALDIRILACAK
Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı ve TÜBİTAK'ın desteği ile 2004 yılında öğrenciler tarafından yapılan otomobil eski günlerini arıyor. Üniversite yönetimi tarafından yeterli desteği göremeyen Hitit Güneşi Güneş Enerjisi Araba Takımı, eski otomobillerini park edecek kapalı bir garaj yeri bulmakta bile zorlanıyor. AÜ Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada Günebakan- 1'in yeniden düzenlenerek müzeye kaldırılacağı söylendi. Yapılan açıklamada, "Otomobilde gerekli restorasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra üniversiteye ait müzelerden birine kaldıracağız. Bunun için çalışmalara başladık. Hem üniversitemizi ziyaret eden yabancı konuklarımıza hem de diğer misafirlerimize Günebakan'ı sergilemek istiyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günebakan kaderine terk edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN