Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara sokaklarında kaçak doğalgaz taraması

Başkentgaz ekipleri, 2 ayda cadde ve sokaklarda kaçak taraması yaptı. Taramalarla 258 hat vanası ile 84 servis hattında doğalgaz kaçağı tespit edildi.

Giriş Tarihi: 3.6.2014 12:59
Başkentgaz Acil Müdahale ekipleri, Ankaralıların güvenliği için son 2 ayda 3 bin 245 kilometrelik alanda kaçak taraması yaptı. Cadde ve sokaklardaki taramalar sonucunda, dağıtım şebekesindeki 258 hat vanası ile 84 servis hattında doğalgaz kaçağı bulunarak müdahale edildi.
Başkent Gaz'dan yapılan açıklamada; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)mevzuatı doğrultusunda, olası kaçakların tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla yılda 2 kez, metan gazına duyarlı cihazlarla, Acil Müdahale müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara'nın cadde ve sokaklarında doğalgaz kaçak kontrolü yapıldığı belirtildi.

Taramaların, zeminin kuru olduğu ve rüzgarsız havalarda yapıldığı, bu nedenle yaz başında Nisan-Mayıs aylarında hava şartlarına bağlı olarak başladığı kaydedilerek şöyle denildi:
'2014 yılı için lisans bölgemizdeki 10 bin 527 kilometrelik doğalgaz dağıtım ve servis hattının kaçak arama programı yapıldı. Yazılım programı,yeni çekilen hatları da kapsayacak şekilde güncellendi. Nisan ayında başlayan taramalarda, Mayıs ayı ortasına kadar 3 bin 245 kilometre kaçak araması yapılarak sonlandırıldı ve kayıt altına alındı. Dağıtım ve servis hatlarının üzerinde bulunan yaklaşık 2500 adet vananın da Acil Müdahale Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından Şubat, Mart ve Nisan aylarında 3 kez üst üste kontrolü yapıldı. Yaklaşık 258 dağıtım hat vanasında ve 84 servis hattında kaçak bulundu. Bulunan kaçaklara anında müdahale edilerek bakım onarımı yapıldı.'

TARAMALAR, KURU ZEMİNDE VE RÜZGARSIZ HAVALARDA YAPILIYOR
Kaçak arama çalışmalarının ilk kısmının, hava şartları elverişli olduğu sürece Haziran ayı sonunda, 2. kısmının da Ağustos sonunda bitirilmesinin planlandığı kaydedilen açıklamada, vatandaşlardan gelen,'Sokakta gaz kokusu'' ihbarlarına ise aralıksız müdahalede bulunulduğu vurgulandı.
Açıklamada, kaçak tarama faaliyetlerinin, gelişmiş teknolojiyle donatılmış araçlarla yapıldığı, araçların ortamda ve menhollerdeki hava-gaz karışımını çekerek, aracın içindeki bilgisayar bağlantılı cihazla ölçtüğü belirtilerek, metan gazına duyarlı bu cihazın, gaz kaçağı durumunda da 2 saniye içinde gazı algılayıp, araçtaki cihazdan alarm sinyali verdiği bildirildi. Bu araçların giremediği bölgelerde ve site içlerinde de personelin hassas dedektörlerle yaya olarak tarama yaptığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara sokaklarında kaçak doğalgaz taraması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN