Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PROF.DR. MEHMET DEMİRTAŞ: Kemik hastalıklarından korunun...

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Kemik, vücudu oluşturan dokular arasındaki en sert yapıdır. İnsan iskeletinde 200'den fazla kemik bulunmaktadır. Grimsi beyaz renkte sert bir maddeden oluşan kemikler gençlik döneminde daha dayanıklıdır. Yaş ilerledikçe kemik sağlığı da bozulabilmekte, bu durum ağrılar, kırık oluşumu ve çeşitli hastalıklara neden olarak yaşam kalitesini de düşürmektedir. Bu nedenle kemik sağlığının korunmasına erken yaşlardan itibaren özen gösterilmelidir. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölü- mü'nden Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, sık görülen kemik hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kemik erimesi ve kırıklara dikkat!

Osteoporoz yani kemik erimesi yetişkinlerde en sık görülen kemik hastalığıdır. ABD' de 50 yaş üstü her 10 kadından 4' ünde görülmektedir. Gençlik döneminde hareketlilik fazla olduğu için kırık ve çıkıklar sık fazla görülmektedir. Bu vakaların pek çoğunda cerrahi işlem uygulanmaktadır. Yaş ilerledikçe kemiklerde yumuşama söz konusu olduğundan kemik kırıkları daha çok görülebilir. İnsan vücudunda eklemler ve kayganlığı sağlayan kıkırdaklarda da problemler görülebilmektedir. Kıkırdak, zaman içinde bazı bünyelerde aşınarak eklemde bir sertlik oluşturur. Halk arasında buna "kireçlenme" adı verilmektedir. Bu hem ağrılı hem de günlük fonksiyonları çok etkileyen bir rahatsızlıktır. Güncel tedavisi diz, kalça, omuzlar, seyrek olarak ayak bileği gibi alanlarda eklem değiştirme ile yapılan protez uygulamaları ile sağlanmaktadır.

Bu belirtileri önemseyin.

Orta ileri yaş grubu için omuz bölgesinde özellikle baş üstü aktiviteler sırasında, bir rafa uzanıldığında, giyinme esnasında ağrı varsa omuzda sık görülen sıkışma ve yırtıkların belirtisi olabilir. Spor yapan bireylerde omuzdan ses gelmesi ve omzun takılması, omzu yerinde tutan yapılarda yırtık olduğu anlamına gelebilir. Genç bireylerde ağır bir darbe ile omuz çıkığı olduysa kıkırdak ve kemik ezilmeleri de olabilir. Ayak bileğinde takılma atlama, yürürken ayakta boşluk hissi, kıkırdaklarda bir sorun olabileceğini düşündürür ve buna yönelik tetkik yapılması gerekir. Ayak parmaklarında şekil bozukluklarına, ağrılara yüksek ve sivri uçlu topuklu ayakkabılar neden olabilir. Ayakkabı seçimi bu açıdan önemlidir. Diz yaralanmalarında da genç bireylerde diz burkulması sonrası dizde ağrı, takılma, diz bölgesinin tam hareket ettirilmemesi, yürürken dizde boşalma hissi, menüsküs ve bağların yırtık olabileceğini düşündürür. İleri yaşlarda hareket ve yürüme ile ortaya çıkan ağrılar kireçlenme belirtisi olabilir. Özellikle kilolu bireylerde eklem aşınması daha hızlı olduğu için sıklığı artar.

Kemik ağrıları ciddi hastalıkların habercisi olabilir.
İskelet sistemimizin en önemli üyeleri olan kemiklerde bazen ciddi bulgular ortaya çıkabilmektedir. Bu bulgularda birisi de dinmeyen ve bir türlü geçmeyen sızı şeklindeki kemik ağrılarıdır. Kemik ağrıları çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Kemiklerde meydan gelen ağrılar, büyük bir olasılıkla kemiklerde oluşan bir tümörün izlerini taşıyabilir. Her tümör türünde olduğu gibi erken tanı ve tedavi hayat kurtarabilmektedir. Kemik tümörlerinin bir kısmı sinsi bir şekilde yayılmaya başladığı için anlamlandırılamayan ağrılarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PROF.DR. MEHMET DEMİRTAŞ: Kemik hastalıklarından korunun...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN