Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uyku sırasında nefesiniz mi duruyor

Horlama, baş ağrısı, halsizlik, gece sık idrara çıkma ve unutkanlık gibi belirtilerle kendini gösteren uyku apnesi hastalığı tedavi edilmediği takdirde depresyon, yüksek tansiyon, kalp krizine neden olabiliyor

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Memorial Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Metin Özkan, iş performansının düşmesinden dikkat bozukluğuna kadar birçok olumsuz duruma zemin hazırlayabilen uyku apnesi hastalığının tanı ve tedavi süreciyle ilgili bilgi verdi.

ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜR
Uyku apnesi, uyku sırasında nefesin durması veya yüzeysel hale gelmesidir. Genellikle rutin muayenelerde saptanamadığı için tanısı geç konulmakta veya anlaşılamamaktadır. Hastalığın teşhis ve tedavisi için; yetişkinlerde ilaçlarla kontrol edilemeyen hipertansiyon ve şeker, sabah yorgun uyanma, baş ağrısı, gözlerde kanlanma, uykuyu alamama ve özellikle horlama gibi belirtilere dikkat edilmeli. Uyku apne sorunu fazla kilolu, büyük bademcikleri ya da geniz eti olan çocuklarda da görülebilmektedir. Hastalığın çocuklardaki belirtileri ise; horlama, nefes alırken zorlanma ve gün içinde cansız ya da hiperaktif davranışlardır.

BİR GECEDE TANI KONULABİLİR
Uyku apnesinin tanısı polisomnografi testi ile konulmaktadır. Bu işlem için hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekmektedir. İşlem sırasında vücudun çeşitli noktalarına bağlanan kablolarla alınan sinyaller odanın dışındaki bilgisayara aktarılmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uyku sırasında nefesiniz mi duruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN