Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayaş domatesini dolu vurdu

Haftalardır etkili olan sağanak yağış ve dolu, Ayaş'ta sebze ve meyveleri etkiledi. Özellikle Ayaş domatesi tarlada kaldı

Başkent sofralarının vazgeçilmezi olan Ayaş domatesini dolu vurdu. Haftalardır etkili olan sağanak yağış ve dolu yüzünden Ayaş'ta başta domates olmak üzere sebze ve meyveler tarlalarda kaldı. Yaklaşık 7 bin hektar alanda ürünler büyük zarar gördü. Tarlada sağlam mahsul kalmadığını söyleyen çiftçiler yeniden fide dikmeye başladı. Ankaralalılar'ın bu yıl Ayaş domatesi yemesi hayal oldu.

ÜRÜNLER TARLADA KALDI
Ayaş çiftçisinin en önemli geçim kaynağı olan domates, yağışların kurbanı oldu. Sağanak yağışlar yüzünden ürünlerin yüzde yüze yakınında büyük zararlar meydana geldi. Ay sonunda hasadı yapılması beklenen ürünler tarlada kaldı. İç Anadolu Bölgesi'nin başta domates, dut, kavun, karpuz, enginar, marul, fasulye ve havuç üretiminin merkezi kabul edilen Ayaş'ta çiftçiler aşırı yağıların kurbanı oldu.

"YARDIM İSTİYORUZ"
Yağışlar yüzünden Ayaş'ta domates hasadının bir ay geç yapılacağını söyleyen çiftçi Fatih Mantar, "Bütün emeğimiz, bütün ürünlerimiz tarlada kaldı. Şimdi yeni baştan domates fidesi dikmeye başladık. Temmuz sonu gibi ürünleri toplamaya başlarız. Bir yıllık emeğimiz çöpe gitti. Çok büyük zararlar ettik. Yetkililerden yardım istiyoruz" dedi.

ÜRÜNLER ZAMLANACAK
Sadece domates yetiştiricilerinin değil bütün çiftçilerin yağışlardan etkilendiğini söyleyen Fatih Mantar, "Dolu tarlalarda ve bahçelerde hiçbir şey bırakmadı" diye konuştu. Yaşanan olumsuz durumun domates fiyatlarını da artıracağını da söyleyen Fatih Mantar, Ankaralı'nın yerli domatesi bu yıl hem geç hem de pahalı yiyeceğine, geçen sene tarladan 500 kuruşa çıkan domatesin bu yılki fiyatının 1500 kuruşu bulabileceğine dikkat çekti. İlçe halkının geçim kaynağının çiftçilik olduğunu belirten Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan ise şunları söyledi: "Doludan çiftçimiz çok büyük zarar gördü. Sadece domatesler değil, arpa, buğday, dut ve kirazlarımız da doludan olumsuz etkilendi. Çiftçimiz borçlanırken hasat zamanına göre borçlanır. Dolu ürünlere yüzde yüz oranına yakın hasar verdi. Devletimiz çiftçilerimizin zararını kısa sürede karşılayacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayaş domatesini dolu vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN