Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yükseköğrenime TOKİ'den destek

Giriş Tarihi: 13.6.2014

Daha önce 14 üniversite projesini uygulamaya koyan TOKİ, Başkent'te 40 bin öğrenci kapasiteli Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin temelini atıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, (TOKİ) yükseköğrenimin altyapı ihtiyaçlarını karşılamak üzere yürüttüğü çalışmalara hız verdi. 14 üniversite projesini uygulamaya koyan TOKİ, Başkent'te uluslararası bir bilim merkezine dönüşecek 40 bin öğrenci kapasiteli olması planlanan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin ihalesini tamamlayarak yüklenici firma ile sözleşme imzaladı. Çubuk'ta, Esenboğa Havalimanı'na yaklaşık 4,5 kilometre mesafede kurulacak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampusu Selçuklu mimarisinde tasarlandı. Fen, sağlık ve sosyal bilimler alanında güçlü bir araştırma üniversitesi olacak şekilde yapılandırılacak üniversitede toplamda 12 fakültenin kurulması planlanıyor. Kampusta ilk aşamada, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Doğa ve Mühendislik Fakültesi, laboratuar binası ve teknik bina gibi yapıların ihalesi gerçekleştirildi.

ÜNİVERSİTE 3 BİN 500 DÖNÜM ALAN ÜZERİNE KURULACAK
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin yeni kampusu 3 bin 500 dönüm alan üzerine inşa edilecek. Kampus arazisinde bin 500 dönüm yapılaşma için ayrıldı. Bu alanda, üniversitenin akademik ve idari birimleri bulunacak. Kalan arazi ise gelişme bölgeleri, rekreasyon alanları, sosyal yaşam ve ormanlık bölgeler olarak değerlendirilecek. Kampus sınırları içerisinde, ormanlaştırılacak alanlar için yaklaşık 450 dönüm ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yükseköğrenime TOKİ'den destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN