20 yıl sonra gelen mutluluk

Ankara'da 20 yıldır nakil olmayı bekleyen Cevahir Babayiğit, trafik kazasında ölen gençten alınan böbrekle hayata tutundu

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Ankara'da annesi ve ağabeyi ile birlikte yaşayan 50 yaşındaki Cevahir Babayiğit, 20 yıl önce evde düşüp bayıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Hastanenin nefroloji bölümünde yapılan kontrollerde böbrek yetmezliği tanısı konuldu. Hastalığı öğrendikten sonra diyaliz tedavisi görmeye başlayan Babayiğit, haftada 3 gün diyaliz makinesine bağlandı. 20 yıl boyunca diyaliz tedavisi gören Cevahir Babayiğit, hayatı boyunca beklediği sevinçli haberi yine diyaliz cihazına bağlı olduğu sırada aldı. Trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 20 yaşındaki genç bir erkekten alınan kadavra nakille yeniden hayata tutunan Babayiğit, 20 yıl boyunca yaşamak için mücadele verdiğini belirtti. Babayiğit, "Kan grubum zor bulunan bir kan grubu olduğundan uygun böbrek zor bulunuyordu. Geçen yıl nakil için çağırdılar ancak böbreğin bana uygun olmadığı anlaşıldı. Her şeye rağmen hayatım boyunca hiç yılmadım ve yaşamak için mücadele ettim" dedi.

Nadir görülen bir durum
Böbrek nakli ameliyatını gerçekleştiren Medicana İnternational Ankara Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Sadık Ersöz, "Hastamız 20 yıl boyunca diyalize girdi. Bu kadar uzun süreli diyalizlerden sonra gerçekleşen nakiller riskli olabiliyor. Uzun süren diyaliz tedavileri sonucunda damar yapıları bozulabiliyor. Her sene diyaliz nüfusunun bir kısmı ne yazık ki kaybedilir. Onca yıllık diyalizin ardından bir de böyle başarılı bir nakil ile sağlığına kavuşan kişi sayısı iyice azdır. Nakilden birkaç gün sonra hastamız organa uyum sağladı ve kritik süreci atlatarak taburcu edildi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıl sonra gelen mutluluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN