Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkûm çocuğuydu, şimdi savcı!

12 yaşındayken babası cezaevine giren Sultan Elgün, usta oyuncu Tanülkü'nün desteğiyle hukuk fakültesini bitirdi, şimdi savcılık için gün sayıyor

Tam 33 yıldır cezaevlerindeki mahkûmlar için tiyatro yapan, aynı zamanda Kurtlar Vadisi, Yalan Dünya gibi dizilerle tanınan Devlet Tiyatrosu (DT) oyuncusu Turgay Tanülkü'nün verdiği emek sadece mahkûmlara dış dünyanın pencerelerini açmakla kalmadı; mahkûm çocuklarının da yaşamını değiştirdi. O, binlerce mahkûm ve çocuğunun Turgay babası oldu.

ONA "KARDELEN" DEDİLER
Sultan ya da hapishanedeki mahkûmların çağırdığı ismiyle "Kardelen" de Tanülkü'nün hayatına dokunduğu, manevi çocuğu olarak büyüttüğü onlarca mahkûm çocuğundan sadece biri. Henüz 12 yaşındayken babası cezaevine giren Sultan Elgün, o günden bu yana hep savcı olmak istedi. Tanülkü'nün büyüttüğü Sultan, bugün 24 yaşında bir genç kız, iki ay önce hukuk fakültesini bitirdi. Kaderin acı bir cilvesi, babası da mezun olduğu gün tahliye oldu. Sultan, şimdilerde savcı olarak atanmak için gün sayıyor. Aynı zamanda Turgay babasına cezaevi oyunlarında suflörlük, 0-6 yaş grubu mahkum çocuklarına da manevi ablalık yapıyor. DT oyuncusu Tanülkü'nün fikir babalığında, yönetmen Gürol Tonbul'un Sait Faik Abasıyanık'ın hikayelerinden uyarladığı, Türkiye genelindeki 223 cezaevinde sahnelenecek "Son Kuşlar, Masallar, İnsanlar Bir de Türküler" önceki gün Sincan Cezaevi'ndeki mahkumlarla buluştu. SABAH Ankara, Tanülkü ve manevi kızı Sultan'la birlikte bu temsile tanıklık etti.

TİYATROYA DA EMEK VERİYOR
Ellerinde kendi koğuşlarından getirdikleri sandalyelerle tek tek tiyatro salonuna gelen mahkûmlar bir saatliğine dört duvar arasından firar edip, masalların, özgür kuşların dünyasında seyahate çıktı. Parmaklıklar ardındaki değil, zihinlerdeki tutsaklığın işlendiği, güldürdüğü kadar ağlatan oyun bittiğinde Tanülkü de dâhil salondaki herkesin gözleri yaşlıydı. Sincan Cezaevi'ndeki temsilde manevi babasının yanında olan Sultan, "Genelde hukuk fakültesinde okuyanlar hep avukat çocukları olur. Benim hikayem tersten. Ben babamla önce hukuku ve cezaevlerini tanıdım. Sonra okudum. Turgay babam olmasa yapamazdım. Savcılığın yanı sıra tiyatroyu onun bıraktığı yerden devam ettirmek istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkûm çocuğuydu, şimdi savcı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN