Yargıda büyük değişim

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi, 2014 yılı yaz kararnamesi kapsamında 200'e yakın hakim ve savcının yerini değiştirdi

Giriş Tarihi: 16.6.2014
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi 2014 yılı yaz kararnamesini tamamladı. Aralarında başsavcı ve mahkeme başkanlarının da bulunduğu 2 bin 224 hakim ve savcının görev yeri değişti. Değişimden en çok etkilenen şehirlerin başında Başkent geldi. Ankara Adliyesi'ne tarihinde ilk kez kadın bir başsavcı vekili atanırken, Başkent'te birçok yeni hakim ve savcının yeri değişti. HSYK'nın yaz kararnamesi ile Ankara'ya 130 hakim ve savcının ataması yapılırken, 84 hakim ve savcı da Ankara'dan başka şehirlere gönderildi. Başkent içinde görev yapan 44 hakim ve savcının da görev yerleri, yaz kararnamesi ile değiştirildi.

İLK KADIN BAŞSAVCI VEKİLİ
Ankara Hakimi Mahmut Kaya Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na, Ankara Cumhuriyet Savcısı İlhan Ayaz Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne, Ankara Hakimi Tayyar Köksal Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na, Mersin Cumhuriyet Savcısı Abdullah Akkuş Ankara Batı Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. En dikkat çeken değişikliklerden biri de 2006 yılından beri Ankara Adliyesi'nde görev yapan Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehtap Öğeç'in Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atanması oldu. Ankara Adliyesi'nin ilk kadın Cumhuriyet Başsavcı Vekili olan Öğeç, 2008 yılında suç örgütlerine karşı düzenlediği operasyonlarla adından sıkça söz ettirmişti.

TELEKULAK SİNCAN'DA

Başkent Adliyesi'nde Ankara Hakimi Mehmet Öztunç Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Dursun Aygör Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Ankara Batı Cumhuriyet Savcısı Sudi Toksoy Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne getirildi. Bir diğer dikkat çeken atama ise Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Nuri Yiğit'in Ankara Batı Cumhuriyet Savcılığı'na getirilmesi oldu. Sincan Adliyesi'ne giden Yiğit, 2010 yılında Yargıtay ve Danıştay santralleri ile bazı yüksek yargı mensuplarının telefonlarının usulsüz dinlendiği iddiasıyla yapılan "Telekulak Soruşturması"nı yürütmüştü. Dava, delil yetersizliğinden takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı.

BAŞKESEN GERİ DÖNDÜ
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'yken sicil notu düşük iddiasıyla Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak gönderilen Atnan Başkesen Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. Ankara'daki diğer değişiklikler şöyle oldu: Ankara Hakimi Hüseyin Karamanoğlu Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erhan Polat Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Cevdet Beşikci Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Erdoğan Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Büyükçekmece Cumhuriyet Savcısı Aydın Kaptan Ankara Batı Cumhuriyet Savcılığı'na, Gebze Cumhuriyet Savcısı Mustafa Aksu Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, Samsun Cumhuriyet Savcısı İbrahim Şahin Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıda büyük değişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN