Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğünlerde sahte dolara dikkat!

Giriş Tarihi: 23.6.2014

Emniyet yetkilileri, düğünlerde havaya savrulan sahte "düğün doları"nın gerçek olmadığı ilk görüşte anlaşılmıyorsa suç teşkil edebildiğini söyledi

Kış mevsiminin sona ermesiyle düğün sezonu da başladı. Evlenmek ya da çocuklarını sünnet ettirmek isteyenler, düğün hazırlıklarını hızlandırdı. Takı hesabı yapan çiftler veya anne babalar, düğün sonrasında tatsız sürprizlerle karşılaşabiliyor. Takı takmak istemeyen ya da durumu elvermeyenler, daha zengin gözükmek isteyenler, düğünlerde gram altın, sahte altın ya da sahte dolar takıp, bu dolarları havada savurabiliyor.

FIRSATÇILAR BOŞ DURMUYOR

Bu durumu ticarete dökmek isteyen bazı girişimciler de fırsatı kaçırmıyor. İnternet üzerinden verdikleri ilanlarla halka ulaşıyorlar. "Düğün doları" adıyla verilen ilanlarda, hazırlanan sahte dolarların "düğün, nişan, kına ve özel günler"de kullanılabileceği ifade ediliyor. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türk Ceza Kanunu'nun 197. maddesine istinaden tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişilerin parada sahtecilik suçundan cezalandırılması öngörülüyor. Sahte doların gerçek olmadığı ilk görüşte anlaşılmıyorsa suç teşkil ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğünlerde sahte dolara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN