Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Zembilfroş' Destanı Başkent'te

Kürt edebiyatında önemli bir yeri olan Zembilfroş Destanı, Muş Tanıtım Günleri'nde sahnelendi

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Kürt edebiyatında önemli bir yeri olan Zembilfroş Destanı, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Muş Tanıtım Günleri kapsamında Alparslan Üniversitesi Gösteri Sanatları Topluluğu tarafından Türkçe ve Kürtçe sahnelendi. Bir Kürt beyiyle evli olan kadının, zembil (sepet) satan bir dervişe aşık olmasını anlatan oyun, tiyatroseverlerden büyük ilgi gördü.

"DÜNYAYA TANITILMALI"
Oyunun yönetmeni Gülay Şeker Özsoy, Anadolu'da yaşamış değerli bir şahsiyeti akademik, kültürel ve sanatsal alanda hak ettiği bir platforma taşıdıkları için mutlu olduğunu söyledi. Destanı tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirten Özsoy, "Evrensel değerleri taşıyan kişilikleri araştırdığımızda karşımıza çıkanlardan biri de 'Zembilfiroş' (sepet satan) oldu. Hayatını öğrenmek için Diyarbakır Silvan'a gittik, mezar taşlarını okuduk, insanları dinledik. Daha fazla bilgiye ulaşmak için çok çalıştık ama sırra kadem basmış biri" dedi.

"SANATÇI DERVİŞ"
Özsoy, Zembilfiroş'un, sanatla uğraşan ve nefis terbiyesi için tacını, tahtını terk eden bir derviş olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Böyle bir kişinin hikayesini oynamak bir misyon taşıyor. Bu hikayeye başladıktan sonra Kürtçe'ye hayran kadım. Kürtçe, sanata, şiire ve şarkıya çok müsait bir dil. Kürtçe bilmiyorum ama o estetiği gördüğümde, dinlediğimde mest oluyorum. Bu oyunu Kürtçe yapmaktan son derece memnunum." Kürtçe ve Türkçe şarkılarla sahnelenen Zembilfroş'u, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç ve tanıtım günlerine katılan Muşlular ile Ankaralılar izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Zembilfroş' Destanı Başkent'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN