Birjan ve Sara'ya unutulmaz temsil

Giriş Tarihi: 25.6.2014

Kazak besteci Tölebayev'in "Birjan ve Sara Operası", ilk kez sahnelendiği Başkent'te beğeniyle izlendi. Eserde, çağdaş Kazak edebiyat, kültür ve sanatından unutulmaz kesitler sunuldu

Ünlü Kazak Besteci Mukan Tölebayev'in ölümsüz eseri "Birjan ve Sara Operası"nın Türkiye turnesi Ankara temsiliyle son buldu. 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında ilk olarak İstanbullu sanatseverlerle buluşan eserin son temsili Ankara'daki Opera Sahnesi'nde gerçekleştirildi. Librettosu Kajım Jumaliyev'e ait olan, Türk devletlerinden yıldız sanatçıların katılımıyla, Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sahnelediği ölümsüz eserde orkestrayı şef Tolga Taviş yönetti.

NİMETZADE YÖNETTİ

Daha önce "Köroğlu" ve "Alpamıs" operası gibi Türk dünyasına ait pek çok ortak projeyi hayata geçiren Prof. Dr. Eflatun Nimetzade'nin rejisörlüğünü yaptığı projede, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Başkurdistan(RF), Tataristan (RF) ve Türkiye'den misafir opera sanatçıları da yer aldı.

KAZAK MOTİFLERİ İÇERİYOR
Kazakistan'ın kültürel ve sanatsal motiflerini içeren, bestelendiği tarihten günümüze kadar tüm dünyada gerçekleştirilen temsillerle Kazakistan operasının dünyadaki sesi olan Birjan ve Sara Operası, Türkiye'de ilk kez TÜRKSOY'un ilan etmiş oldu- ğu 2013 Mukan Tölebayev Yılı etkinlikleri kapsamında seyircilerle buluşmuştu. Birjan ve Sara Operası opera sanatı'nın büyülü diliyle Kazak edebiyatı, kültür ve sanatından unutulmayacak bir kesiti sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birjan ve Sara'ya unutulmaz temsil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN