Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oruç, şeker hastalarında hipoglisemiye neden olabilir

Giriş Tarihi: 29.6.2014

Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Sibel Ertek, diyabet hastalığı ve hastaların Ramazan ayı boyunca dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi

Diyabet, kilo kontrolünden yeme düzenine, düzenli egzersizlerden ilaçların doğru kullanımına kadar hayatın her alanında disiplin gerektiren bir hastalık. Bu nedenle, diyabet hastaları için uzun süreli açlık dönemleri sağlık açısından tehlikeli olabilmektedir. Ramazan ayında, uzun ve sıcak günlerde oruç tutmayı düşünen diyabet hastaları, bu kararı almadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

ŞEKER KONTROLÜNÜ GÜÇLEŞTİRİYOR
Şeker hastalığının en sık görülen tipleri vücutta insülin eksikliğine bağlı Tip 1 diyabet ve insülin eksikliğinin daha az olduğu ancak insülin direncinin ön planda olduğu Tip 2 diyabet hastalığıdır. Bazı diyabetik hastalar "hipoglisemi" dediğimiz şeker düzeylerindeki ani ve aşırı düşmelerin farkına varamazlar. Hipoglisemi ani bilinç kaybı ve komaya neden olabilecek tehlikeli bir tablodur. Bazı diyabetik hastalar hipogliseminin farkına varamazlar ve şeker hastalarının bazılarında vücudun hipoglisemiyi düzeltebilme kapasitesi de bozuktur. Dolayısıyla diyabette vücut, kan şekerinin yükselme ve düşmelerini kontrol etmekte zorlanır. Hastaların düzenli aralıklarla, vaktinde, uygun miktar ve içerikte olacak şekilde ana öğünleri (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) ve ara öğünleri atlamaması tedavinin temelini oluşturur. Hastaların günlük kalori ihtiyacı ve diyet içeriğindeki karbonhidrat, yağ ve protein oranları, diyetisyen tarafınca hastaların vücut yapılarına, günlük egzersiz ve hareket düzeylerine ve eşlik eden diğer hastalıklarına bakılarak düzenlenir.

İLAÇ KULLANILIYOR
İki ana öğün arasındaki sürede bile aç kalınması hastalarda ''hipoglisemi'' denen tehlikeli şeker düşmelerine yol açabileceği için bu hasta grubunun Ramazan Ayı'nda oruç tutması uygun değildir. Ayrıca diyabetik hastalar diyet tedavisi dışında şeker düşürücü ilaçlar da kullanmaktadırlar. Bu ilaçların kullanımı sırasında oruç tutulması hastanın hipoglisemi komasına girmesine, hipoglisemiye bağlı kalp krizi veya felç (inme) geçirilmesi gibi istenmeyen tablolara yol açabilir. Hipoglisemi ile ilişkili riskler insülin ve sülfonilüre grubu ilaçları kullanan hastalarda, Tip 1 diyabetiklerde, diyabete ek olarak böbrek veya kalp rahatsızlıkları olanlarda, hamile şeker hastalarında ve 50 yaş üzeri hastalarda daha yüksektir. Dolayısıyla bu hastaların oruç tutması ve uzun süre aç kalmaları sakıncalıdır.

DİYABET HASTALARI BOL SIVI ALMAYA DİKKAT ETMELİ

Özellikle yaz aylarında diyabetik hastaların bol sıvı almaları, ayak bakımına (yara, mantar enfeksiyonları, sıcak kumda yürüme ile oluşabilen yanıklar, tırnak batmaları açısından) dikkat etmeleri, şekerli meyvelerden uzak durmaları, öğün atlamamaları, sık hipoglisemi yaşayan veya bilinen kalp rahatsızlığı olanların tek başına araba kullanmamaları, tek başına deniz veya havuza girmemeleri gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oruç, şeker hastalarında hipoglisemiye neden olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN