Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni sezona 'Sabır Taşı' ile merhaba

Devlet Tiyatrosu'nda yeni sezon hazırlıkları sürüyor. Seyircisini tüketmeyen birçok eser yeni sezonda tiyatroseverleri selamlayacak. DT, sezonu Necip Fazıl'ın "Sabır Taşı" ile karşılayacak

Giriş Tarihi: 30.6.2014
Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, Necip Fazıl Kısakürek'in uzun bir aradan sonra DT'de ilk kez geçen yıl sahnelenen eserinin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Önümüzdeki dönem için Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul''dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" dedi. Kurt, DT'nin 1 Ekim'de perdelerini açacak sanat sezonuyla ilgili hazırlıklarını anlattı.

PARA BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Geçen sezonda dikkatleri çeken Necip Fazıl'ın eseri Para'nın sahnelenmeye devam edeceğini bildiren Kurt, "DT'de 25 yıl önce yazarın Bir Adam Yaratmak eseri oynandı. Necip Fazıl, Para adlı oyununu da 40 sene önce DT'ye vermiş ancak geçen seneye kadar hiç sahnelenmemişti. Para, gittiği her yerde de büyük alkış aldı, çok fazla turne yaptı, talep de çok oldu. Önümüzdeki dönem için ise Sabır Taşı adlı eser Edebi Kurul'dan geçti, onu sahnelemeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

MOLİERE HAFTASI YAPILACAK
Kurt, geçen sezon ilk kez başlattıkları oyun haftalarıyla İngiliz tiyatrocu Shakespeare ile Rus yazar Çehov'un dünyaca ünlü klasiklerini birer hafta boyunca Başkentte seyirciyle buluşturduklarını, yeni sezonda ise ocak ayında Moliere oyunları haftası, şubat ayında da Türk klasikleri haftası yapmayı planladıklarını belirtti. Komedi ağırlıklı oyunları sıkça sahnelenen Moliere'nin 6-7 oyunu Ankaralı tiyatroseverlerle buluşacak.

SEYİRCİLERİ TÜKENMİYOR
Yeni sezonda yine yerli yazar ağırlıklı ve yabancı klasiklerin bulunacağı bir repertuvar planladıklarını anlatan Kurt, Ankara DT'de önceki dönemlerde perde açan ancak seyircisini tüketmeyen Bir Delinin Hatıra Defteri, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye, Çalıkuşu, Kösem Sultan, Cesaret Ana, Bernarda Alba'nın Evi, Para, Teneke gibi oyunların da seyredilebileceğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni sezona 'Sabır Taşı' ile merhaba
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN