Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanlığı Köşkü ağaç zengini

Türkiye'nin en zengin floralarından biri olan, 52 bin ağacın bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde organik tarım yapılıyor, doğal hayat korunuyor

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Devletin en yüksek makamı Cumhurbaşkanlığı, yerleşkelerindeki ağaç ve bitki zenginliği bakımında da Türkiye'nin üst sıralarında. "Köşk Bahçeleri" başlıklı çalışmasına göre, Çankaya Köşkü Yerleşkesi'ndeki 438 dönümlük bahçesiyle Cumhurbaşkanlığı, Türkiye'nin en zengin floralarından birine sahip. Binlerce bitki türünün yetiştiği yerleşkelerde, 79 asırlık anıt ağacın da aralarında yer aldığı 52 bin 164 ağaç var.

FLORA KORUNACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı, eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde, köşk bahçelerindeki zengin floranın korunması ve sürekliliğinin sağlanması için çalışmalar yapıldı. Yerleşkelerdeki bitki örtüsü ve ağaç çeşitleri, yurt içinden ve dışından getirilen fidelerle zenginleştirildi. Çankaya Yerleşkesi'ne son beş yılda 24 bin 328 ağaç dikildi, 60 bin metrekarelik çim alan, ilavelerle 245 bin metrekareye çıkarıldı.

ORGANİK TARIM YAPILIYOR
240 cins ve 695 çeşit bitkinin yetiştiği köşk bahçesi, asırlık 20 mavi ladin, beş çınar ve bir badem ağacına da ev sahipliği yapıyor. Bahçede, ağaçlık ve boş alanların çimlendirilmesiyle oksijen seviyesi yükseldi, bitkisel atıkların işlenmesi ve yeniden kullanımıyla da çöp miktarı azaldı. Çankaya'nın 438 dönümlük bahçesinin bir bölümü organik tarıma ayrıldı. Hayrünnisa Gül, bahçedeki meyve ve sebzelerle yakından ilgileniyor.

BAL ARILARI KONAKLIYOR
26 çeşit meyve ve 45 sebze ile aromatik bitkinin üretildiği bahçe, yabancı konukların da ilgisini çekti. Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerinde yapılan bütün çalışmalarda yaban hayatın devamlılığı da düşünüldü. Doğal hayatı koruyucu tedbirler kapsamda, bahçe yapılarına uygun yeni kuş yuvaları ve sincaplar için doğal ortam hazırlandı. Bal arıları için konaklama imkanı da sağlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanlığı Köşkü ağaç zengini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN