HAZAL ATEŞ: Ankaralı sanayiciden destek!

Giriş Tarihi: 1.7.2014
şk seçimlerinde son viraja girildi… Çatı aday, HDP derken gözler AK Parti'ye çevrildi… AK Parti de adayını bugün görkemli bir törenle açıklıyor. Meydanlar da ısınmaya başlıyor.

***
Geçen hafta Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir'in konuğu olduk. Seçim öncesi sanayicinin nabzını tutalım dedik. Nurettin Bey, evelemeden gevelemeden direk yorumunu yaptı. "İş dünyası Tayyip Bey'in Cumhurbaşkanlığı'nı satın aldı!" Sözlerini şöyle devam ettiriyor; "İş dünyası yatırımlar için kredi çekmiş, borçlanmış durumda. Bu düzenin devamı, istikrarın sürmesi gerekiyor. Üretim devam ediyor, herkes işini yapıyor. Başbakan Erdoğan başımızda kalsın istiyoruz." İlginç bir çıkış daha yapıyor ve "Başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini" söylüyor. Gerekçesini şöyle anlatıyor; "Sürecin iki başlı yönetim yerine Başbakanlık sistemine evrilmesi gerekiyor. Türk toplumu lider peşinde gitmeyi seviyor. Devletin daha hızlı karar alabilmesi için Başbakanlık sistemi gerekiyor. Irak başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeleri dikkate alınca bu seçim bunun için erken bir fırsat. Ancak bu olmazsa çift başlı bir dönem başlayacak. Çünkü bu kez arkadaşlarından değil halktan oy almış bir Cumhurbaşkanı olacak. Bunun için de yetkilerini kullanmak isteyecek."

***
Türkiye'de ekonomik, siyasi, kültürel olarak çok şeyin değiştiğinin altını çizen Özdebir, "Gerek başbakanın, gerek cumhurbaşkanının empatiyle birbirlerine yaklaşıp konsensüs içerisinde bu işi götürmeleri lazım. Gerçek anlamda yeni bir anayasa yapılıp, roller belirlenene kadar. Uyumlu bir başbakan olması lazım" diyor. Hadi hayırlısı! Türkiye'de halk tarafından yapılacak seçimle alışılmışın dışında bir süreç yaşayacağız. İlk kez halktan oy alan bir Cumhurbaşkanımız olacak.Lütfen sandık başına gidin ve oyunuzu kullanın.

***
Vergi, prim borçlarını yapılandıran torba yasa görüşmeleri sürüyor. Yapılandırma kapsamına alınan borçlar şöyle:
2014 yılının birinci taksiti dâhil motorlu taşıt vergileri, Emlak vergisi, çevre temizlik vergisi,
Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı,
Belediyelere olan su borcu, n 120 liranın üzerindeki trafik cezaları, köprü ve otoyoldan kaçak geçiş, seçim, karayolu taşıma ve nüfus para cezaları,
Askerlik kaçağı ve bakaya cezaları, n 30 Nisan 2014 tarihi itibarıyla ödenmemiş gelir, kurumlar, KDV, ÖTV, BSMV ve gelir stopajı vergileri,
Çeşitli kanunlar uyarınca alınan yıllık harçlar. n Birinci ve ikinci derece usulsüzlük cezaları ile özel usulsüzlük cezalarında anaparanın yarısı tümüyle silinecek.
31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla şirketlerin ortaklarına verdikleri borcun yüzde 3'ü oranında vergi ödenmesi halinde şirkete olan borçlar silinecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Ankaralı sanayiciden destek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN