Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi'de 'paralel denetim' başladı

SABAH Ankara'nın gündeme getirdiği Gazi Üniversitesi'nde paralel yapılanmaya ilişkin YÖK Denetleme Kurulu detaylı inceleme başlattı

Gazetemizin gündeme bomba gibi düşen haberleri sonrası YÖK Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü'ne yönelik 52 şikayet dosyası ile ilgili denetmen görevlendirdi. Gazi Üniversitesi'ndeki paralel yapılanma, 268 kişilik kadro talebi ve paralel olmayan öğretim üyelerinin kadrolarının verilmemesi gibi şikayetler nedeniyle gündeme gelmişti.

TEK TEK İFADE ALINIYOR

YÖK yetkilileri, şikayetlere ilişkin rutin denetimler dışında Gazi Üniversitesi yönetimine ilişkin denetim başlatıldığını doğruladı. YÖK Denetleme Kurulu'nun daha önce MEB'de Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nü yapan İrfan Aycan'ı Gazi Üniversitesi'ne müfettiş olarak gönderdiği öğrenildi. Müfettiş Prof. Aycan'ın, denetçilerden oluşan 3 ayrı grupla birlikte üniversitede yaşanan şikayetleri tek tek inceleyerek muhataplarının ifadesini aldığı vurgulandı.

SAVUNMASI ALINA CAK
YÖK, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rektörlük seçimlerinde 5. sıradan atadığı ve paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber hakkında inceleme başlattı. Soruşturma açmak amacıyla başlatılan incelemede denetçiler rektörlük binasına yerleşti. YÖK denetçileri, rektörle ilgili dava açan, soruşturmaya konu olan her şeyi inceliyor, akademisyenleri çağırarak dinliyor. Eğer Rektör Büyükberber hakkında kusur bulunursa soruşturma açılacak ve Büyükberber'in savunması alınacak.

SON ÇIRPINIŞLAR SÜRÜYOR
YÖK denetçileri, öğretim görevlilerinin yanı sıra Tıp Fakültesi Dekanı Sacit Turanlı gibi isimleri de dinlemek üzere çağırdı. 3 ayrı grup olarak çalışan denetçilerden her bir grup 18 farklı dosyayı inceliyor. Büyükberber hakkında açılan davalarda oluşturulan bilirkişi raporlarının da incelendiği ve yine üniversite bünyesinde kurulan mobbing ofisinin de incelenen konular arasında yer aldığı kaydedildi. Öte yandan Tıp Fakültesi'nde doçentlik ve profesörlük için 11 kişilik kadro ilanı açıldığı öğrenildi. Daha önce Üroloji bölümünde 3 kişilik kadro iptal edilmişken rektörün dışarıdan alım için yeniden kadro açması manidar bulundu. Rektörün eşinin de bu kadrolardan faydalanacağı iddia edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi'de 'paralel denetim' başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN