'70 gün' yine sular altında

3 yıl önce sular altında kalan 70 Gün Alt Geçidi'nde yine aynı manzara yaşandı. Geçit dakikalar içinde doldu

Çetin Emeç Bulvarı'ndaki 70 Gün Alt Geçidi, 3 yıl sonra yine sular altında kaldı. 16 Haziran 2011 yılında Akpınar, Karapınar, Cevizlidere'de ızgaraların tıkanması nedeniyle yeraltına inemeyen su, geçidi doldurmuştu. Bu olayın aynısı, önceki akşam yine yaşandı. Dakikalar içinde dolan geçidi kullanan sürücüler canını zor kurtardı. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin suyu çekmesinin ardından ortaya çıkan görüntü ise herkesi dehşete düşürdü.

IZGARALAR TIKANDI

Büyükşehir Belediyesi, Çetin Emeç Bulvarı'ndaki 70 Gün Altgeçidi'ndeki su baskınına balçık halini alan inşaat atıkları ve çöplerin tıkadığı ızgaraların neden olduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, "Sağanak yağış akşam saatlerinde aniden bastırdı. Karapınar ve Akpınar mahallelerindeki inşaat toprakları yağmurla birleşerek balçığa dönüştü. Balçık ızgaraları tıkadı, alt geçit kısa sürede doldu" denildi.

*
Çetin Emeç Bulvarı'ndaki 70 Gün Alt Geçidi'nde bundan tam 3 yıl önce aynı manzara yaşanmıştı. 16 Haziran 2011'de aniden bastıran sağanak yağışın ardından geçidin tamamı suyla dolmuştu. Büyükşehir Belediyesi dalgıçları olay yerine gelerek geçidin içinde araç ve insan olup olmadığını aradı. Saatler süren çalışmanın ardından talihsiz olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı. Geçitte mahsur kalan vatandaşlardan biri olayı şöyle anlatmıştı: "Alt geçide girerken su seviyesi düşüktü. Ama aniden yükseldi. Önümüzdeki araba panikledi ve bir anda alt geçitte mahsur kaldık. Arabanın üstüne çıktık ama sular gene de boyumuzu aşmıştı. İki kişiydi, can havliyle yüzmeye başladık ve kurtulduk. Bizim önümüzdeki arabada da iki kişi vardı. Onlar da tüp kamyonunun yardımıyla kurtuldular. İçeride şu anda mahsur kalan yok. Ama arabalarımız su altında."

LOGARLAR TIKANMIŞTI

3 yıl önce yaşanan su taşkınının ardından Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada yine olayın altyapıdan kaynaklanmadığını belirtmişti. Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Dolu nedeniyle logarlar tıkandı. Yaşanan olaylar normal bir yağış değil. Altyapıdan kaynaklanan bir durum değil. Bu duruma altyapı dayanmaz" dedi.

ÇÖP VE HAFRİYAT ATIKLARI GEÇİDİN İÇİNE DOLDU
Sürücülerin hayatını tehlikeye atan, dehşet anlarının yaşandığı geçide Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri müdahale etti. 70 Gün Altgeçidi'ni şiddetli yağışla dolduran suların tahliye edilmesinin ardından, ızgaraları tıkayarak altgeçidin sularla dolmasına neden olan balçık, fotoğraf karelerine de yansıdı. Altgeçit yaklaşık 1 saatlik çalışma sonrası trafiğe açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'70 gün' yine sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN