Cumhuriyet'in ilk üniversitesi

Türkiye'nin en önemli yüksek öğrenim kurumlarından Ankara Üniversitesi'nin en büyük avantajlarından biri 50'den fazla ülke ile değişim programı uygulaması

Giriş Tarihi: 8.7.2014
BAŞLARKEN...
Üniversite hayali kuran gençlerin tercih maratonu dün başladı. Üniversite puanlarının açıklanmasının ardından gençler hem hedefleri hem de puanları doğrultusunda tercihlerini yapacak. Elektronik ortamda gerçekleşecek tercihler için son gün 17 Temmuz. 30 tercih yapma imkanı olan adaylar için SABAH Ankara olarak biz de 'üniversite rehberi' hazırladık. Ankara'daki birçok üniversiteyi tanıtarak, adaylara üniversiteler hakkında 'ışık' tutmaya çalıştık.

Cumhuriyet'in ilk üniversitelerinden Ankara Üniversitesi, Türkiye'nin en önemli yüksek öğrenim kurumları arasında bulunuyor. 44 bin öğrencisi olan üniversite, 8 bin öğrenciye daha kapılarını açacak. Üniversitede 1832'si öğretim görevlisi olmak üzere 3 bin 500 akademik personel görev yapıyor.

4 YENİ BÖLÜM

15 fakülte, 2 yüksekokul, 9 meslek yüksekokul, 13 enstitü ve 37 araştırma ve uygulama merkezi bulunan Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği (İngilizce) Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ağız ve Diş Sağlığı Programı, Gama Meslek Yüksekokulu Alternatif Enerji Kaynakları, Adalet Meslek Yüksekokulu Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği Bölümlerini de bünyesine dahil ediyor.

6 ÖĞRENCİ EVİ VAR
Özellikle şehir dışından gelen öğrencilerin en büyük sorunlarından birisi barınma problemi. Ankara Üniversitesi 1104 yataklı 6 öğrenci eviyle öğrencilere barınma imkanı sağlıyor. 172 yataklı Cumhuriyet Öğrenci Evi, 200 yataklı Vehbi Koç Öğrenci Evi, 127 yataklı Yıldırım Beyazıt Kız Öğrenci Evi, 177 yataklı Yıldırım Beyazıt Erkek Öğrenci Evi, 328 yataklı Milli Piyango Öğrenci Evi, 100 yataklı Beypazarı Fahriye Özaka Öğrenci Evi ile öğrencilere barınma imkanı sağlıyor.

YURT DIŞINDA STAJ İMKANI
Ankara Üniversitesi'nde dış ilişkilerin en önemli boyutunu, yabancı üniversitelerle imzalanan Akademik İşbirliği Protokolleri'ne dayalı ikili ilişkiler oluşturuyor. Japonya ve Bosna-Hersek'in de dahil olduğu 50'den fazla ülkeden, 100'ün üzerinde üniversite ile imzalanan akademik ve kültürel işbirliği protokolleri kapsamında öğrenci değişimleri yapılıyor. Ankara Üniversitesi öğrencileri ayrıca IAESTE ve IASEC kanalı ile yurtdışında staj yapabiliyor.

BURS OLANAĞI VAR
Ankara Üniversitesi'ne kayıt yaptıran öğrenciler arasından, fakülte ve yüksekokul bünyesindeki burslar komisyonu belirli kriterlere göre seçilen öğrencilere kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği ve öğrenci evlerinde barınma imkanı sağlıyor. Üniversite, sınavda belirli bir derece yapan öğrencilere, kısmi zamanlı çalışma karşılığı katkı, ücretsiz öğle yemeği, olimpik havuzu ücretsiz kullanım, TÖMER'den yüzde 75 indirimli dil kursu gibi imkanlar veriyor.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
KiMLiK KARTI


REKTÖRÜ Prof. Dr. Erkan İBİŞ
EĞİTİMDEKİ SLOGANI Cumhuriyet'in ilk üniversitesi
EĞİTİM ALANLARI 15 fakülte, 2 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 13 enstitü, 37 araştırma ve uygulama merkezi
TOPLAM ÖĞRENCİ SAYISI 44 bin 768
AKADEMİK PERSONEL SAYISI 3 bin 500 ALINACAK
ÖĞRENCİ SAYISI 8 bin 243

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet'in ilk üniversitesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN