Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite eğitiminde yeni bir soluk

Öğrencilerinin yüzde 25'ini yurt dışından kabul etmeyi hedefleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 'dünya üniversitesi' olma yolunda ilerliyor

Üçüncü yılını doldurmak üzere olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin bünyesinde şimdiden 11 fakülte, 2 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı, 4 enstitü ve 8 araştırma merkezi bulunuyor. Dünyanın çeşitli üniversitelerinde ve Türkiye'de eğitimlerini tamamlamış 800'e yakın akademik kadrosu ile sürekli olarak gelişim gösteren üniversite, 6 bini aşkın öğrenciye Başkent Ankara'da eğitim veriyor.

DÜNYANIN HER YERİNDEN ÖĞRENCİ

Dünyanın her yerinden öğrencilerin tercih edeceği bir üniversite oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, "Üniversitemiz, dünyanın her ülkesinden öğrencilerin tercih edeceği bir üniversite olmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, ağırlıklı olarak, dünyada iletişim ve bilim dili haline gelmiş olan İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Öğrencilerinin yüzde 25'ini yurt dışından kabul etmeyi hedefleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak, öğrencilerinin yüzde 50'si yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan bir 'araştırma' üniversitesi olarak şekillenmektedir" dedi. Başkent'in en önemli hastanelerinden olan Atatürk Hastanesi ile Tıp Fakültesi arasında yapılan Ortak Kullanım anlaşması sonucu, tıp fakültesi öğrencileri geniş araştırma ve uygulama imkanı buluyor. Tıp, hukuk, işletme, Türk dili ve edebiyatı, tarih vb. bölümleri tercih edilenler sırasında ilk on sıraya giriyor.

ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ
Mevlana Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programları gibi ikili anlaşma içinde olunan 80 uluslararası üniversite ile öğretim üyesi, öğrenci ve idari personel hareketliliği sağlanmış tüm birimlerde uluslararası araştırma üniversitesi olma yolunda büyük bir hızla ilerliyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin ilk 3'te tercih ederek yerleşen öğrencilere üniversite tarafından asistanlıkta öncelik tanınıyor. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri üniversite eğitimi boyunca seçkin kamu ve özel sektör kurumlarında staj imkanı gibi daha farklı olanakların yanı sıra sportif faaliyetler, eğitici seminerler, sayıları şimdiden 50 olan öğrenci kulüplerine destek, kültürel geziler, mezuniyet sonrası meslek edinme destek programlarından faydalanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite eğitiminde yeni bir soluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN