Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şey var okul yok

Hacı Bayram Mahallesi'nde 2 yıldır okul yok. Mahalleli, çocuklarını 3 km uzaktaki okula göndermek zorunda

Ankara Valiliği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İl Özel İdare Müdürlüğü'ne ev sahipliği yapan Hacı Bayram Mahallesi'nde sadece okul yok. Cumhuriyet'in ilanından sonra 1924'te açılan Turgut Reis İlkokulu'nun binası atıl duruyor. Mahalle sakinleri 2010 yılında restore edildikten sonra Bedensel Engelliler Derneği yararına kullanılması için sunulan ancak atıl duran binanın tekrar eğitimin faydasına sunulmasını istiyor.

ÖĞRENCİLER OKULU BIRAKIYOR
Mahallede yaklaşık 250 öğrencinin bulunduğunu söyleyen Akbaş, "Mahalledeki Yahya Galip Kargı İlköğretim Okulu da kapandı. Sonra çocuklarımız 3 kilometre uzaklıktaki Kale Mahallesi'ndeki Seymenler İlk Okulu'nde eğitimlerini sürdürdü. Ancak yolların ve okulun bulunduğu bölgenin tehlikeli olması nedeniyle yaklaşık 80 öğrenci okulu bırakmak zorunda kaldı. Mahalledeki restore edilen eski binanın geçici de olsa okul olarak kullanılmasını istiyoruz" dedi.

UYUŞTURUCU SATILIYOR
Çocuklarını Seymenler İlk Okulu'na göndermek zorunda kaldıklarını belirten 4 çocuk annesi Seyhan Kolukısa, "Bu bölge çok tehlikeli. Uyuşturucu madde satanlar çok. Biri çocuğuma bıçak çekmişti. Okuyan 3 çocuğum var. Eğer bu problemler sürerse 3'ünü de okuldan alacağım" dedi. Tek çocuk babası Mahir Avcı ise "Çocuğumu okula göndermeye korkuyorum. O bölge çok tehlikeli. 7 yaşındaki bir çocuk o kadar yolu nasıl gidip gelecek" diyerek sitem etti.

80 ÇOCUK BIRAKTI

Hacı Bayram Mahallesi Muhtarı Arif Akbaş, 2 yılda 80 çocuğun okul bıraktığına dikkat çekerek, "Bu bölgedeki aileler çocuklarını okula zaten zorunlu olduğu için gönderiyor. Aileler okul kapandığı için çocuklarını artık uzaktaki eğitim kurumuna göndermiyorlar. Mahallemize Türkiye'nin dört bir yanından insanlar geliyor. Burada resmi daireler, üniversite binaları, camiler var. Ancak bir tane okul yok" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey var okul yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN