Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obez hastaya karaciğer nakli

Siroz nedeniyle karaciğeri iflas eden 125 kilo ağırlığındaki obez hasta, şansı son derece düşük olmasına rağmen bulunan uygun organ sayesinde hayata yeniden bağlandı

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Rahatsızlığının artması üzerine hareket yeteneği azalan ve aşırı kilo alan 42 yaşındaki siroz hastası Önder Çekiç'e sağlığına kavuşması için organ nakli olması gerektiği söylendi. 2 yılda 89 kilodan 125'ye kiloya çıkan 5 çocuk babası Çekiç, beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organlarının bağışlanması üzerine hayata yeniden tutundu.

YENİ BİR HAYAT

Organ bekleyen diğer 8 adayla birlikte Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'ne çağrılan ve aşırı kilosu nedeniyle uygun organ bulma şansı son derece düşük olan Çekiç'e bulunan karaciğerin nakledilebileceğine karar verildi. Prof. Dr. Selçuk Hazinedaroğlu ve Doç. Dr. Deniz Balcı tarafından ameliyat edilen Çekiç, nakledilen karaciğerle yeni bir hayatın kapısını araladı.

"NAKLİ VE TAKİBİ ZOR"
Doç. Dr. Balcı, hastanın aşırı kilosu nedeniyle karaciğer nakli yapılmasının riskli olduğunu dile getirerek, "Hastamız son zamanlarda sık sık karaciğer komalarına girdi ve giderek halsizleşti. Bu da hareket kısıtlılığına neden oldu. Hasta, hareket edemediği ve yeme alışkanlığı da kötü olduğu için kilo aldı ve bu bir kısır döngü şeklinde devam etti. Obez hastalarda karaciğer nakli ve sonrasında takip son derece zordur, ameliyat bölgesi geniş ve derindir" dedi.

"ALICI VE VERİCİ UYGUNDU"
Kilosu nedeniyle hastanın büyük bir karaciğere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Doç. Dr. Deniz Balcı, "Organları bağışlanan donör bayan 1.60 boyunda ve 80 kiloydu. Büyük bir şans eseri karaciğeri büyüktü ve hastamıza bire bir uygundu. Bu boyuttaki büyük bir karaciğeri kilosu düşük bir hastaya takamazdık. Kilolu hastamıza da küçük bir karaciğer nakledemezdik. Alıcı ve vericinin bu kadar uygun olması bizim için şanstı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obez hastaya karaciğer nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN