Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınav Koleji CERN'de

Sınav Koleji öğrencileri öğretmenleri ile birlikte dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarı CERN'i ziyaret etti

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Sınav Koleji Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri, yaz tatilinde öğretmenleriyle birlikte İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarı Cern'e gitti. Öğrenciler gezi programında farklı yerleri de gezmeyi ihmal etmedi. CERN gezisinde ilk olarak "Globe Science Expo" isimli, CERN'in simgesi olan küre şeklindeki yapıya giren öğrenciler burada evrenin oluşumunu, etraflarını çevreleyen 3 boyutlu bir görsellikle izledi.

SERGİYİ GEZDİLER
"Microcosm Exhibition" isimli sergi alanında ise CERN'in kuruluşundan bugüne dek ortaya çıkmış buluşlara şahitlik eden öğrenciler, dünyadaki en zeki bilim adamları olarak kabul edilen CERN profesörleriyle birlikte yemek yedi. "Introductory Talk" bölümünde, genellikle Türk olan ve CERN'de düzenli olarak çalışmalarını yürüten bilim adamları tarafından, CERN'in varlık sebebini, neler yaptığını ve hedeflerini öğrenen öğrenciler, "3D Film Show" bölümünde 3 boyutlu gösteri seyretti.

GEZİ 5 GÜN SÜRDÜ
CERN'in Atlas dedektörü ve SM18 tamirat hangarı gibi en önemli teknik alanlarını da gezen öğrenciler, burada yüzyılın deneyinin nasıl gerçekleştirildiğini yerinde gördü. Öğrenciler beş günlük gezi kapsamında ayrıca Paris, Disneyland ve Walt Disney Stüdyoları, Lozan, Montrö ve Cenevre'ye de giderek farklı bir yurt dışı deneyimi yaşadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınav Koleji CERN'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN