Mansur Yavaş'a AYM darbesi

Giriş Tarihi: 24.7.2014

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Büyükşehir adayı Mansur Yavaş ile CHP'nin yerel seçim sonuçlarında hak ihlallerinin yaşandığına ilişkin başvuruları reddetti

Mahalli idareler seçimlerinde CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş ile CHP, Ankara seçim sonuçlarına ilişkin iki ayrı başvuruda bulunmuştu. Başvuruların ikisini karara bağlayan Yüksek Mahkeme, 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle ret kararı verdi.

GÖREV ALANINA GİRMİYOR

Anayasa Mahkemesi'nin ret gerekçesinde, bireysel başvuruların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki haklarla sınırlı yapılabileceğine işaret edilerek, AİHS'nin de mahalli seçimleri bireysel başvuru kapsamında saymadığı vurgulandı. Yüksek Mahkemenin bu nedenle başvuruyu görev alanına girmediği gerekçesiyle reddettiği belirtildi. Mahkemenin gerekçesinde, Anayasa'nın 79. maddesindeki Yüksek Seçim Kurulu kararlarına karşı başka bir merciye başvurulamayacağına ilişkin düzenlemeyle ilgili değerlendirme yapılmadığı öğrenildi.

'TABANI AYAKTA TUTMAK İÇİN'
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anayasa Mahkemesi'nin, "Sonuçtan hiçbir şey çıkmayacağını bildikleri halde hem CHP'nin adayı hem CHP, tabanını ayakta tutmak için böyle bir yönteme başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar son derece normaldir. Zaten bunun tersinin olması mümkün değildi" ifadesini kullandı. Anayasa'nın 79. maddesinde bu konunun açıkça belirtildiğini hatırlatan Gökçek, "YSK'nın kararlarına karşı başka bir merciye başvurulamayacağı açık. Son kararı, YSK oybirliğiyle vermişti. CHP bunu bildiği halde tabanını ayakta tutmak için böyle bir yönteme başvurdu. Aylardır toplumu meşgul etmişlerdir. Sonuçtan hiçbir şey çıkmayacağını bildikleri halde hem CHP'nin adayı, hem CHP böyle bir yönteme başvurmuştu. Karar Ankara için hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mansur Yavaş'a AYM darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN