Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdil Toközlü ülkemizin gururu

Giriş Tarihi: 28.7.2014
İdil Toközlü dünyaya pırıl pırıl gözlerle bakan cimnastik adına gelecek vadeden çok özel bir sporcu. Neredeyse cimnastik salonunda yatıp kalkıyor. Hem akademik hem de spor başarısı takdir edilecek ölçüde. Kardeşi Defne Toközlü de onun izinden yürüyor. Hem kardeşi için hem de tüm çocuklar için örnek teşkil eden İdil Toközlü ilerleyen süreçte adından çok söz ettireceğe benziyor.

Seni tanıyabilir miyiz?
2003 yılında Ankara'da doğdum. Ailemle birlikte Ankara'da yaşıyorum. Başkent Ayşe Abla İlköğretim Okulu'nda okuyorum. 6. sınıfa geçtim.

Cimnastik yapmaya nasıl başladın?

Doğduğumdan beri esnektim. Birçok hareketi bu nedenle kolayca yapabiliyordum. Ailemin katkısıyla ilk olarak 3 yaşımda bale yapmaya başladım. Sonra babam beni Emek Ankyra Sağlıklı Yaşam ve Spor Kulübü'nde cimnastiğe de başlatınca daha çok hoşuma gittiği için baleyi bırakarak 4.5 yaşımda aerobik cimnastik yapmaya başladım. Başlar başlamaz büyükleri seyrettikçe yarışmacı grup ile çalışmayı istediğimi aileme söyledim. Antrenörüm de benim çok ilgili ve başarılı olduğumu yarışmacı grup ile çalıştırmak istediğini söyleyince aerobik cimnastiğe tam anlamıyla başlamış oldum.

Neredeyse her gün antrenmanda Ailen bu yoğun temponu ve cimnastik yapmanı destekliyor mu?

Haftada 2 gün olan antrenmanım zamanla neredeyse her gün olmaya başladı. Ailem bana her zaman bu konuda destek oldu. Annem babam beni spora getirip götüremediği zamanlarda teyzem, dayım, anneannem, babaannem hatta kuzenlerim, kim uygun olursa beni spora onlar bıraktı ve onlar aldı. Okul olmadığı zamanlarda veya ilk okula başladığım yıllarda çok fazla sıkıntı olmuyordu ama 3., 4. ve özellikle bu sene dersler ile birlikte okulu yürütmek zor oldu.

Peki bu yoğun program okulunu nasıl etkiliyor?
Okul çıkış saatim spor başlangıç saatimden erken olduğu için cimnastik salonuna 2 saat önce geliyorum. O sırada ödevlerimi yapıyorum. Haftada 4 gün Saat 18.00'de antrenmanımız başlıyor ve 20.30'a kadar devam ediyor. Sonra babam beni eve getiriyor yemeğimi yiyip duşumu alıp yatıyorum. Yarışma yaklaştığı zamanlarda bunu haftada 7 gün yapıyorum. Bütün bir sene böyle geçiyor. Ailem derslerimde başarının devam etmesi gerektiğini bana söylediği için derslerimi aksatmıyorum. Bu sene de teşekkür ve onur belgesi aldım.

ŞAMPİYONADA BİRİNCİLİK ALDIM
Cimnastik sporu senin için ne ifade ediyor?
Bu sporu çok seviyorum. Hedeflediğim yerli ve yabancı sporcular var. Hedefim ülkemizi yarışmalarda temsil etmek. Bunun için elimden gelen her şeyi yapıyorum. Antrenman yapmadığım ve salona gitmediğim gün çok mutsuz oluyorum. Bıraksalar hiç çıkmayacağım fakat gitmem gereken bir evim ve okulum var.

Cimnastikte ne gibi başarıların var?
Bu spor dalında en iyiler arasında olmayı istiyorum. Birçok madalyam var. Trio da, tek bayanlarda altın gümüş ve bronz madalyalarım var. En son gittiğim Türkiye şampiyonasında hem teklerde hem de trioda birincilik aldım.

BÜTÜN ÇOCUKLAR SPOR YAPMALI
Aerobik Cimnastik Türkiye Şampiyonası'nda hem teklerde hem trio da birincilik aldınız. Bu güzel başarıyı hissetmek nasıl bir duygu?
Ailemin ve antrenörlerimin izlediği bir yarışmada kendim gibi onlara da bu gururu yaşatmak harika bir duyguydu. Gerçekten çok mutlu oldum. Spor kulübü başkanımız iki galibiyetten sonra bana 'sen ülkemizi yurt dışında çok iyi temsil edeceksin' diyerek bana 'şampiyon' lakabını taktı.

Cimnastik sayesinde takım arkadaşların ve ciddi bir çevren oldu. Bize biraz bundan bahseder misin?

Evet cimnastik bana çok iyi dostlar kazandırdı. Takım arkadaşlarımla artık kardeş gibiyiz. Antrenman dışında da sürekli birlikteyiz. Beraber eğleniyoruz. Bazen evde salonun ortasında seri yaptığımız oluyor. Hedefimiz hem takım hem de bireysel olarak ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek.

Peki buradan yaşıtlarına iletmek istediğin bir mesajın var mı?
Bence bütün çocuklar bir spor dalı ile uğraşmalı. Televizyon ve bilgisayar da güzel ama spor yapmak daha güzel bence.
Kardeşim de ilgi duyuyor

Bir kız kardeşin var ve o da cimnastik sporuyla ilgileniyor. Onun cimnastiğe başlamasında senin etkin var mı?
Kardeşim de beni göre göre, birlikte yarışmalara gide gele cimnastiğe başladı. O da cimnastiği seviyor. Aslında başka şansı da kalmadı. Çünkü evde sürekli cd izleyen, salonun ortasında seri yapan ve her daim cimnastik konuşan bir ablası var. Sayemde Defne spor salonunda doğdu diyebilirim.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdil Toközlü ülkemizin gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN