Robotik cerrahiyle böbrek nakli yapıldı

Giriş Tarihi: 28.7.2014

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 19 canlı vericinin böbreği robotik cerrahi ile çıkarıldı. Prof. Dr. Dalgıç, yöntemle vericilerin daha çabuk iyileştiğini söyledi

Türkiye'de, cerrahinin birçok alanında kullanılan "robotik cerrahi" yöntemiyle "ilk" defa bir üniversite hastanesinde 19 canlı vericinin böbreği çıkarıldı. Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Dalgıç, yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılda yaklaşık 2 bin 500 canlı vericiden böbrek nakli gerçekleştirildiğini söyledi.

DAHA ÇABUK İYİLEŞİYOR

Her hangi bir rahatsızlığı olmayan sağlıklı kişinin ameliyata maruz kaldığını anlatan Dalgıç, "Yapılan bu ameliyatlar, klasik açık yöntemle karın ve sırt bölgesinin bazı kaslarını da içeren bir kesiyle yapılıyor. Bu da hastanın iyileşmesini geciktiriyor. Kısa bir süreden beri yapılabilen robotik cerrahiyle canlı vericinin böbreğini alma ameliyatı ise hastaların kısa sürede sosyal hayatına dönmesini sağlıyor" dedi.

"CERRAHLARA KONFOR SUNUYOR"
Ameliyatın robotik cerrahiyle birkaç küçük delikten içeri sokulan küçük çaplı aletler ve kamerayla gerçekleştirildiğini anlatan Dalgıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böbreği dışarı çıkarmak için kasık bölgesinden kasları içermeyen bir kesi yapılmaktadır. Verici hastalar daha erken normal yaşantılarına ve iş hayatlarına dönüyor. Ayrıca robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren cerraha belirgin bir rahatlık ve konfor sunuyor. Vericiler daha çabuk iyileşiyor" dedi.
Yüzde 100'lük başarı

Prof. Dr. Aydın Dalgıç, robotik canlı donör nefrektomisinin yüksek maliyetli bir teknolojik yatırım gerektirdiğine dikkat çekerek, "Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı gelişmiş organ nakli merkezlerinde kullanılmaktadır. Üniversitemizin Organ Nakli Merkezi ülkemizde bu yöntemin kullanıldığı ilk ve tek merkez olma özelliğini taşımaktadır. GÜ Organ Nakli Merkezi'nde şu ana kadar 19 canlı vericinin ameliyatı bu yöntem kullanarak yüzde 100'lük bir başarı oranıyla gerçekleştirildi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robotik cerrahiyle böbrek nakli yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN