Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hırsızların gözdesi sosyal medya

Bayram tatiline çıkan vatandaşların sosyal medya aracılığıyla yer bildiriminde bulunmaları veya tatil fotoğraflarını paylaşmaları hırsızlık olaylarına davetiye çıkarıyor

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Akla ziyan yöntemler kullanan hırsızlar şimdi de sosyal medyayı kullanmaya başladı. Ankara Barosu Avukatlarından Meltem Banko, bayram tatiline çıkan vatandaşların sosyal medya aracılığıyla yer bildiriminde bulunmalarının veya tatil fotoğraflarını paylaşmalarının hırsızlık olaylarına davetiye çıkardığını belirtti. Banko, "Eviniz ya da iş yeriniz siz uzaktayken yeterince güvenli değilse yer bildirimi yaparken bir kez daha düşünün" dedi. Banko, sosyal medya platform ve uygulamalarının her geçen gün daha çok kişi ve kitleler tarafından kullanıldığını vurguladı. Sosyal medyanın özgürlükçü ve anonim yapısının etkisiyle artış gösteren pek çok suç ve suistimale rastlandığını anlatan Banko, kullanıcı sayısına paralel olarak suistimal ve suç işleme oranlarının arttığını vurguladı.

"DAVETİYE ÇIKARIYOR"
Banko, sosyal medya aracılığı ile Türkiye'de en sık karşılaşılan adli olayların kişisel haklara saldırı, hakaret, iftira, kişisel verilerin rıza dışında kaydedilmesi, tehdit ve şantaj, zararlı ve casus yazılım bulaştırma, dijital veri manipülasyonu, yetkisiz erişim, dinleme ve kayda alma ile telif hakları ihlali gibi konular olduğunu anlattı.

'ANILARINIZI GELDİĞİNİZDE PAYLAŞIN'
Sosyal medyayı kullanan birçok kişinin, başta bayram tatilleri olmak üzere uzun süreli tatiller için gittikleri ve gezdikleri yerleri sanal alemde duyurduklarını ifade eden Meltem Banko, "Günün her saati elimizden düşürmediğimiz cihazlar ya da bilgisayarları kullanarak pek çok sosyal medya platformunda bulunduğumuz yerleri, yanı başımızdakileri, sevincimizi, üzüntümüzü, seyahatlerimizi, yediklerimizi ve içtiklerimizi fütursuzca internette paylaşıyoruz. Bu paylaşımlar eğer kötü niyetli kişiler tarafından kıymetlendirilir ve bir suistimal aracı olarak kullanılırsa hiç beklemediğimiz olaylar başımıza gelebilir" dedi.

BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN
Avukat Meltem Banko, sosyal paylaşım sitesindeki "aile" bölümünde "dayı" olarak tanımlanan kişinin soyadının, aynı zamanda "anne kızlık" soyadı olduğuna dikkati çekerek, "Bu bilginin bankacılık dahil pek çok sektörde bir güvenlik sorusu olduğunu unutmamak gerekir. Doğum günlerinizi, ilkokulunuzu, üye olduğunuz dernekleri sosyal medyadan paylaşırken internetteki pek çok uygulama ve servisin sizden gizli soru olarak bu soruların cevaplarını sorduğunu unutmayınız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırsızların gözdesi sosyal medya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN