Papağan düzeneği ile dolandırıyorlar

Giriş Tarihi: 30.7.2014

Cezaevi firarisi H.Ç. banka ATM'lerine yerleştirdiği "papağan" adı verilen düzenekle 50 bin TL çaldı

Sincan Cezaevi'nde bulunan H.Ç, dört ay önce izinli olarak çıktığı cezaevine bir daha dönmeyerek firar etti. Polisin her yerde aradığı firari, bir bankaya yerleştirdiği "papağan" adı verilen sistemle hırsızlık yaparken yakalandı. Üzerinden sahte kimlik çıkan H.Ç.'nin polis sorgusunda 36 yıl kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğu, 23 ayrı suçtan da arandığı tespit edildi. Bankaların güvenlik görüntülerinden tespit edilen firarinin 3 suç ortağıyla birlikte hareket ettiği ortaya çıktı. Emekli ve yaşlıları hedef alan çete bu yöntemle 50 bin TL çaldı.

DÜZENEKLE SOYUYORLAR

Ankara Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği Ekipleri, hırsızlık olaylarının sürekli aynı bankanın şubelerinde meydana gelmesi üzerine bir çeteyi takibe aldı. Ekipler, ATM cihazlarının kart yuvalarına, kartlarla uyumlu görünen ve arkasına ip takılı vaziyette bulunan "Papağan" diye tanımlanan yöntemle vatandaşın parasını çalan çetenin izini sürdü. Çetenin düzenekle parasını çekmeye gelen vatandaşların kartlarını sıkıştırdıkları tespit edildi. Kartı sıkışan vatandaşlara yardım etme bahanesiyle yaklaşan kişilerin şifreyi tekrar firmesini sağladıkları öğrenildi.

HESABI BOŞALTIYORLAR
Kişilere 'iptal tuşuna basın' diyen çetenin otomatik olarak kartın düzeneğe takılmasını sağladığı belirlendi. Çete elemanları daha sonra düzenekteki kartı çıkarıp hesaptaki parayı boşalttıkları ortaya çıktı. H.Ç. ve beraberindekiler yakalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papağan düzeneği ile dolandırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN