Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelli istihdamı ayrımcılığa takılıyor

Engelliler Konfederasyonu tarafından yapılan araştırma, engellilerin en çok "istihdam" konusunda ayrımcılığa şahit olduğunu ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Engelliler Konfederasyonu, engellilerin, eğitim, sağlık ve istihdam alanlarında sahip oldukları haklar ve bu hakların kullanılması bakımından karşılaşılan ayrımcılık deneyimlerini ortaya çıkarmak amacıyla ''Ayrımcılık Algı Araştırması'' yaptı. Araştırma, engellilerin en çok ''istihdam'' konusunda ayrımcılık gördüğünü ortaya çıkardı. Engellilerin çoğunluğu, işverenlerin engelliler konusundaki bilgisizliğinden ve engelli olma durumundan dolayı tercih edilmemeleri sebebiyle ayrımcılık gördüğünü belirtti.

FARKINDALIK ÖNEMLİ

Araştırmada, çoğu uluslararası ve ulusal belgenin engelli bireylerin, toplum içinde engelli olmayan bireylere göre dezavantajlı olduklarını ve ayrımcılığa uğradıklarını saptadığı kaydedildi. Engelliliğe dayalı ayrımcılık konusunda kamuoyunda farkındalık ve bilinç yaratılmasının önemine değinilen araştırmada, engellilerin diğer nedenlere ek olarak ''engellilik'' nedeniyle de ayrımcılığa uğrayarak daha ağır biçimleriyle ayrımcılık yaşadığına dikkat çekildi.

ANKARA'DA DA YAPILDI

Engellilere yönelik ayrımcılıkla mücadele stratejilerinin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlayan araştırma, Ankara, Mersin, Diyarbakır, Van ve Samsun'da yapıldı. Araştırmaya çoğunluğu görme engelli olmak üzere, aralarında ortopedik, işitme/konuşma ve zihinsel engellilerinin de olduğu toplam 274 kişi katıldı.

SOSYAL YARDIMLARLA GEÇİNİYORLAR
Araştırma sonuçlarına göre, engelli kişilerin yüzde 38'inin çalışma karşılığı elde edilen maaş gelirine sahip olduğu, yüzde 34'ünün engelli aylığı, yüzde 9.1'inin evde bakım ödeneği, yüzde 1.1'inin kira geliri, yüzde 1,1'inin de yetim aylığı aldığı belirlendi. Bu da engellilerin büyük çoğunluğunun ''sosyal yardım'' geliriyle geçimlerini sağladığını gösterdi. Engellilerin büyük bir çoğunluğu ''ayrımcılığın'' ne olduğunu bildiğini ve Türkiye'de çeşitli konularda ayrımcılık yaşadığını belirtti. Çalışmaya katılanlar daha çok engelliliğe dayalı ayrımcılık yaşadığını ve diğer bireylere göre daha fazla ayrımcılığa uğradıklarını da ifade etti. Engelli kişiler en çok ''istihdam'' konusunda ayrımcılık yaşadıklarını belirtirken, bunu eğitim, sağlık, dinlenme, boş zaman aktiviteleri, kültürel yaşama ve spor etkinliklerine, bağımsız yaşama, topluma ve toplumsal yaşama, siyasal yaşama katılımla adalete ve bilgiye erişim konuları izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelli istihdamı ayrımcılığa takılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN