Pul meraklıları için tarihi seyahat vakti

Modern teşhiriyle dikkat çeken Başkent'teki PTT Pul Müzesi'nde, pulların ve daha birçok objenin asırlık geçmişine doğru yolculuk yapmak mümkün

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Tarihi Emlak ve Eytam Bankası'nın PTT AŞ tarafından restore edilerek 6 bin 500 metrekarelik alanda dünya çapında bir kültür merkezine dönüştürülmesiyle hayat bulan PTT Pul Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Müzede 1863 yılında Osmanlı döneminde tedavüle sunulan puldan 2013 yılına kadar basılmış olan 4 bin 404 pul kronolojik olarak yer alıyor. Müzede pulların yanı sıra PTT teşkilatının kurulduğu günden beri posta ve haberleşme alanında kullandığı objeler de sergileniyor.

HER YAN TARİH KOKUYOR
Modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan PTT Pul Müzesi'nde dünya pulları, Osmanlı Devleti pulları, Anadolu Hükümeti pulları, Türkiye Cumhuriyeti pulları ve 7 ayrı temadan oluşan tematik pullar sergileniyor. Büyük bir kısmını pulların oluşturduğu müzede ayrıca Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanlarında dağıtıcı çantası, silah, damga ve mühür, telefon ve telgraf makineleri ile tartı gibi yaklaşık 80 obje de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

189 ÜLKENİN PULLARI BURADA
Türk pullarının 150 yıllık tarihi geçmişi, Atatürk, doğa, spor, taşıt, turizm, kültür varlıklarımız ve tarih olarak 7 farklı konuda sergilendiği müzede Dünya Posta Birliği'ne üye 189 ülkenin pullarından örnekler de bulunuyor. Türkiye, İtalya, Brezilya, ABD, Mısır, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Avustralya, Hindistan ve KKTC'nin pulları, bu ülkelere ait sembollerden oluşan maketlerle sergileniyor. Hafta sonları ve resmi tatil günleri dışında açık olan müze ücretsiz olarak hizmet veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pul meraklıları için tarihi seyahat vakti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN