Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzmanlardan kene uyarısı

Yaz aylarıyla birlikte başlayan kene tehlikesine karşı uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Kene ısırığıyla bulaşan Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı öldürücü bir hastalığa dönüşebiliyor

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Yaz aylarında insanların adeta kâbusu haline gelen kene sokmasıyla ilgili uyarılarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fatma Nurhayat Bayazıt, "Havaların ısınmasıyla birlikte piknik mevsimi de başladı. Bir taraftan da açık alanlara, dağ köylerine, dağlık alanlara gidiliyor. O nedenle çok dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

"ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR"
Kene ısırığıyla bulaşan Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığının, zamanında müdahale edilmemesi halinde öldürücü bir hastalığa dönüşebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Bayazıt, "Hastalığın aşısı yok, serumu yok; o nedenle yapılacak tek şey kişilerin başlangıçta kendilerini çok iyi şekilde korumalarıdır. Gittikleri yerlerde uzun kollu giyinmeleri, pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine sokmaları gerekiyor. Döndükten sonra vücutlarını, kulak arkası, parmak arası dâhil iyice kontrol etmeleri gerekiyor. Buldukları anda, cilde yapıştığı yerde asla çıplak elle değil ama bir mendille, kağıt parçasıyla onu çıkarmaları gerekiyor" diye konuştu.

10 GÜN TAKİP GEREKİYOR

Doç. Dr. Bayazıt, kene ısırmalarına karşı vatandaşlara ayrıca şu uyarılarda bulundu: "Burada özellikle vatandaşlarımıza vereceğim iki önemli mesaj var. Birincisi kene vücutta ne kadar kısa süre kalırsa, hayati tehlike de o kadar az olacaktır. İkincisi ise özellikle keneyi çıkardıktan sonra kendilerini 10 gün kadar takip etmeleridir. Yüksek ateş, çok ciddi kas ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı varsa mutlaka en yakın sağlık kurumuna başvurmaları gerekmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzmanlardan kene uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN