Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 numara teyakkuz!

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Otobüs yangınlarıyla yeniden gündeme gelen "10 numara yağ" Ankara polisini alarma geçirdi. Ostim ve İvedik mercek altında

Ramazan Bayramı nedeniyle şehirlerarası yollarda ve yolcu taşıyan otobüslerle çeşitli kentlerde toplu taşımada kullanılan otobüslerde peş peşe meydana gelen yangınlar dikkatleri yeniden "10 numara yağ"a çekti. Piyasada kaçak akaryakıt olarak da tanımlanan ve ucuza satılan bu madeni yağ genellikle sanayi sitelerinde bidonlarla, bazı kaçak benzinliklerde ise pompa ile satılıyor. Can ve mal kaybına yol açan bu tehlike üzerine Ankara polisi alarma geçti. Baz madeni yağ ve yurt dışından ithal edilen "white sprite" adlı maddenin karışımından elde edilen 10 numara yağ tehlikesi bayramı adeta zehir etti. Ucuz bilete yolcu taşıyan bazı otobüs firmalarının kullandığı ve kaçak akaryakıt olarak da bilinen 10 numara yağ yangınlara yol açtı. Aynı şekilde bazı illerde de şehiriçi toplu ulaşım seferleri yapan özel halk otobüslerinde çıkan yangınlarla dikkati çeken 10 numara yağ ölümlere, yaralanmalara ve maddi kayıplara neden oldu.

SANAYİ BÖLGESİNDE SATILIYOR
Mali polisin daha önce rutin olarak düzenlediği operasyonların dışında daha kapsamlı bir çalışma için düğmeye basıldı. Şehir dışında kaçak faaliyet gösteren benzinliklerle OSTİM, İvedik ve Büyük Sanayi sitelerinde satış yapan mekânların tespiti için ekiplerin dört koldan harekete geçtiği öğrenildi. Kaçak benzinliklerde belirli saatler arasında satılan 10 numara yağın aynı şekilde sanayi sitelerindeki bazı iş yerlerinde de bidon ve tankerlerle satıldığı belirlendi.

EŞ ZAMANLI BASKINLAR YAPILACAK

Daha önce ihbarlar üzerine rutin olarak yapılan baskınların yanı sıra tehlikenin gittikçe büyüdüğüne dikkat çekildi. Litresi 2 ile 3 TL arasında değişen fiyatlara satılan 10 numara yağı satan istasyon ve sanayi sitelerindeki iş yerlerine yönelik polis, kapsamlı bir araştırma başlattı. Mali Şube ile Kaçakçılık Şube ekiplerinin ortaklaşa başlattığı incelemenin sürdüğü öğrenilirken, 10 numara yağı satan benzinlik ve iş yerlerine eş zamanlı operasyon düzenleneceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 numara teyakkuz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN