Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğayla iç içe bir cennet Nallıhan

Ankara bozkırının ortasında masmavi görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan ve kuşların krallığını ilan ettiği Nallıhan Kuş Cenneti, dinlenmek için alternatif bir alan

Kuşların krallığını ilan ettiği doğal sit alanlarından olan Nallıhan Kuş Cenneti, rengarenk tepeleriyle, gökyüzünde süzülen kuşlarıyla ve masmavi gölüyle ziyaretçilerine güzel bir gün geçirme imkanı sağlıyor. Bozkırın ortasında bir cennet olan ve Ankara'ya 130 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan Kuş Cenneti, 168'den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sulak, çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanlarıyla çok çeşitli ekosisteme sahip olan cennet, pek çok türün beslenip, barınmasına fırsat veriyor. Ankara'ya 130 kilometre uzaklıkta olan Nallıhan Kuş Cenneti, şehrin gürültüsünden ve stresinden kaçmak isteyenler için güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi İpekyolu üzerinde Sakarya Nehri Havzası'nda bulunan Cennet, nesli tükenmeye başlamış ya da burayı yurt edinmiş yüzlerce kuşa ev sahipliği yapıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren başlayan kuş sesleri, günün ilerleyen saatlerinde gökyüzünde süzülmeye başlayan ve sürü halinde görsel şov yapan kuşların hareketleri belgeselleri aratmıyor.

KANATLILARLA 'FOTO SAFARİ'
Nallıhan Kuş Cenneti'ne yolu düşenler, foto safari yapma keyfini de yaşayabiliyor. Çünkü Cennet, soyu tehlikede olan Kara Leylek gibi birçok kuşa da ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de yaşayan 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 yırtıcı kuş türü, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, kara çaylak, leylek, gök kuzgun gibi türler, Cennet'te en çok rastlanan kuşlar arasında. Nesli tehlikede bulunan küçük karabatak, kaya kartalı, bıldırcın kılavuzu, yaz ördeği, ulu doğan, peçeli baykuş, küçük kerkenez, akkuyruklu kartal, balık kartalı, kara akbaba, gökdoğan da Nallıhan Kuş Cenneti'nde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Kuşların rahatlıkla yuva yapabilmeleri ve yumurtlayabilmeleri için sazlıklar, geniş bir alana yayılıyor.

GÖÇ EDEN KUŞLARIN DİNLENME ALANI
Göç eden kuşların dinlenme, beslenme ve üreme alanlarından biri de olan alan, özellikle ilkbahar ve sonbaharda daha da canlanıyor. Karınlarını doyurma telaşındaki kuşlar, balıkları ve böcekleri yakalamak için pike yaparken, gözlemlenebiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğayla iç içe bir cennet Nallıhan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN