Kocatepe baştan sona yenilendi

Giriş Tarihi: 4.8.2014

Kocatepe Camii'nin kubbesi, halı, ayakkabılık, tuvalet ve abdesthaneleri tarihinde ilk kez baştan sona yenilendi

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından tarihinde ilk kez kapsamlı bir onarımdan geçen Kocatepe Camii'nde ayakkabılıklar, halılar, tuvalet ve abdesthaneler baştan sona yenilendi. Caminin kubbesini kaplayan kurşunları, altın varakları yenilenerek dış cephesini kaplayan mermerler temizlendi.

BEŞ YILDIZLI KONFOR

Daha önce açık namazgah olarak kullanılan bölmelere imam odaları yapıldı.Kubbesinde ortaya çıkan çatlaklar ve zaman içinde değişen ihtiyaçlar nedeniyle başlanan onarım sırasında cami ibadete kapatılmadı. "Ankara'nın en büyük camisi" olma özelliğini sürdüren Kocatepe, geride bıraktığımız Ramazan ayı boyunca da cemaatten mahrum kalmadı. İbadete açıldığı 1987 yılından bugüne ufak tefek bakım ve onarımlar dışında herhangi bir tadilatın olmadığı Kocatepe, tarihinde ilk kez kapsamlı bir şekilde elden geçirildi. Caminin tuvalet ve abdesthaneleri beş yıldızlı otel konforuna kavuştu.

PROJESİ HAZIRLANIYOR
TDV yetkililerinden alınan bilgiye göre, camiinin mağaza katından başlanarak tamamının projesi hazırlandı ve dijital ortama aktarılması için çalışmalar başlatıldı. Camiinin mermerleri cilalanarak kubbeye kadar boyandı ve tezyinatları yapıldı. Dış cephede yer alan Edirnekari işleri de ustaları tarafından yenilendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kocatepe baştan sona yenilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN