Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mobilyacıların gözü komşularla ticarette

Ankara mobilyasının ihracattaki payını arttırmak isteyen mobilyacılar gözünü Irak, Yunanistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelere dikti

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya ve Fransa gibi pek çok ülkeye mobilya ihraç eden Ankaralı mobilyacılar, Türkiye'nin sınır komşusu olduğu diğer ülkelerle olan mobilya ihracatını artırmak istiyor. Ankara mobilya- sının dünyanın en iyi mobilyaları arasında yer aldığını ifade eden Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, "El işçiliği olarak üretilen ve dünyanın en iyi mobilyaları arasında gösterilen Ankara mobilyasını yurt dışına ihraç ediyoruz. Başta Irak, Suudi Arabistan ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya ve Fransa gibi ülkelere mobilya gönderiyoruz. Ancak bizim esas hedefimiz Ankara mobilyasını İran, Irak, Azerbaycan ve Yunanistan gibi Türkiye'nin sınır komşusu ülkelerine daha fazla ihraç edebilmek" dedi. El işçiliği ile çalışan mobilya ustalarına eğitim ve maddi destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Taklacı, "El işçiliğine dayalı üretim yapan mobilyacı esnaf ve sanatkarlar giderek zorlaşan küresel rekabet nedeni ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. AB ülkelerindeki model gibi bizim küçük esnaf ve sanatkarımız da eğitim ve finansman açısından korunup desteklenmeye gereksinimi vardır" diye konuştu.

EN KARLI İHRACATLARDAN

El işçiliği ile üretilen Ankara mobilyasının en karlı ihraç ürünleri arasında yer aldığını ifade eden Taklacı, "Devletimiz, mobilya sektörüne sahip çıkmalıdır. Çünkü bu sektör ihracat şansı en yüksek sektörlerden biri olup, ülkemize en yüksek döviz girdisi ve istihdam sağlayan sektörlerin başında gelecektir" şeklinde konuştu.

SİTELER'DE KÜMELEŞME BAŞLADI
Çankaya Üniversitesi öncülüğünde Siteler'deki 150 esnafın kümeleştiğini belirten Taklacı, sözlerine şöyle devam etti:"Siteler'deki esnafın birlik ve beraberliklerini sağlayacak ve ortak hareket ederek daha uygun fiyata alışveriş yapmalarına zemin hazırlayacak kümeleşmenin ilk adımı atıldı. Siteler'den 150 esnaf kümeleşme kararı aldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilyacıların gözü komşularla ticarette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN