Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim için 500 kişilik özel çağrı merkezi

Sandıkta provokasyon yapıldığı iddialarına son vermek isteyen AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, "Seçim sonuçlarını Türkiye'de ilk önce Ankara'da ilan edeceğiz. Provokasyona geçit yok" dedi

Başkanlık görevini üstlendikten sonra ilk röportajını SABAH Ankara'ya veren AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Paralel yapıyla ilgili görüşlerini dile getiren Başkan Yamalı, ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hizmet verecek olan 500 kişilik çağrı merkezi oluşturduklarını belirterek ,"İnşallah seçim sonuçlarını Türkiye'de ilk önce Ankara'da ilan edeceğiz" dedi.

Öncelikle yeni göreviniz hayırlı olsun. Çok önemli bir görev üstlendiniz. Bize biraz kendinizi tanıtabilir misiniz?
1961 yılında doğdum. Babam bir ziraat mühendisiydi ve memur olduğu için Edirne ve Bursa gibi birkaç ili dolaştık. Daha sonra burada Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne girdim. Buradan 1983'te mezun olduktan sonra hep Ankara'da kaldık. Evli ve iki çocuk sahibiyim. Ailem aynı zamanda benim meslektaşım, özel bir klinikte birlikte çalışıyorduk. Daha önce Refah Partisi yönetiminde görev aldım ve bir süre il başkanlığı yaptım. En son Fazilet Partisi'nde Abdullah Gül liderliğinde bir yenilikçi hareket içinde bulunduk.

"İLK KURUCULARINDANIM"
"Fazilet Partisi kapatıldıktan sonra 2001 yılında AK Parti'nin il kurucuları arasında yer aldım. 2 yıl boyunca Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı'nı görevini yürüttüm. Daha sonra Server isimli bir vakfımızda öğrenci yetiştirmek ve sosyal kültürel faaliyetlerle zamanımızı geçirdik. Yakın bir zamanda benden önceki Murat Alparslan kardeşimizin istifasından sonra tekrar genel merkez tarafından bu göreve atandık."

AK Parti'nin Ankara teşkilatında ne gibi değişiklikler göreceğiz? Önümüzdeki süreçte hedefleriniz neler?
AK Parti iyi teşkilatlanmış bir partidir. Şu anda bazı eksikliklerimiz olmasına rağmen ilçe teşkilatlarımız iyi çalışıyor. Bunları tamamlamak da bizim hedefimizdir. Ankara'daki sosyal ve kültürel faaliyetlerde daha çok gözükmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu şehirden bizim daha fazla haberimiz olmalı ve şehrin de bizden daha fazla haberi olmalıdır. Bu konuda inşallah önümüzdeki seçimden sonra çalışmalar yapacağız. Belediye hizmetlerimizin tanıtımı noktasında bazı eksiklikler olduğunu gözlemledim. Bunlarla ilgili de bir takım çalışmalar yapacağız. Genellikle yoğun bir şekilde teşkilat faaliyetleri ve tanıtım faaliyetleriyle ilgileneceğiz.

PROVOKASYONLARA ALDIRMADAN GÖREVİMİZİ YAPMAMIZ GEREKİYOR
Hem teşkilatınıza hem de Ankaralılara nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz?
Kendi seçmenlerimiz bize güvensinler. Seçime çok iyi hazırlandık her türlü olağan ve olağandışı olaya karşı hazırlıklıyız. Hem teşkilat olarak hem de seçim günü çalışmaları ve sandık bölgesi çalışmaları olarak hukuki, siyasi ve sosyal boyutta her ayrıntıyı düşündük. İnşallah huzur içinde bir seçim geçirmeyi arzu ediyoruz. Memleketimizin huzuru her şeyden önemlidir bizim için. Son derece tecrübeli bir teşkilatımız var. Bugüne kadar yapılan tüm seçimleri başarıyla geçirdiler. Tüm girdikleri seçimleri kazandılar. Onlara da sakin bir seçim geçirmeleri temennisinde bulunarak provokasyonlara aldırmadan görevlerini yapmaları gerektiğini söylemek istiyorum.

"FARKINDA DEĞİLLER"
Paralel yapı toplumun her kademesini etkilediği gibi teşkilatınızda da bir takım değişiklikler yaşanmasına neden oldu. Nasıl bir süreç yaşandı özetleyebilir misiniz?

Paralel yapının tabanına mensup olan arkadaşlarımız yaptıkları işin ne kadar ciddi olduğunun farkında değil. Bu yapının tavanında yer alanlar bunu çok iyi biliyor ve bilinçli olarak hareket ediyorlar. Fakat seçim çalışmalarında tabanda yer alan kişilerle karşılaştığımızda ki bunların birçoğu bizim arkadaşlarımız, onlarla birlikte yakın bir zamana kadar beraber çalıştık. Partimizin içinde çeşitli kurullarda yer aldılar. Bu arkadaşlarımızın bir kısmı paralel yapıdan ayrılarak partimizin içinde kalmaya devam etti. Yapıdan ayrılanların çoğu gönlünde AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sevgisi besleyen ancak bu yapıya ait toplantılara da katılan ve Fethullah Gülen'e sempati besleyen arkadaşlarımızdı. Şu anda onlar orayı tamamen terk etmiş durumdalar. Hatta sadece terk etmekle kalmamış, artık o yapıya öfke besler hale gelmişlerdir. Ancak bunların yüzde 25-30'luk bir kısmı da partimizden ayrılmayı tercih etti. Partimizden ayrılmayı seçen bu arkadaşlarımızın var olan ciddi tehlikenin farkında olduğunu sanmıyorum. Biz de onlara gerçeği anlatmak için çalışmalar yapıyoruz. Bu büyük küresel organizasyonun kötülüklerini anlatmak istiyoruz. Hatta son gündemde Fethullah Gülen'in Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklemesiyle birlikte bize müracaat edip partiye katılmak isteyenlerin sayısında ciddi bir artış oldu. Hatta bunu basının önünde yapmak istediklerini bile dile getirdiler.

ÜYE KAYDI KONUSUNDA HEDEFİMİZİ TUTTURURUZ
AK Parti'nin Ankara'da hedeflediği üye sayısı kaçtır?
Partimizin üye sayısıyla ilgili hedefi seçmenin yüzde 25'idir. Biz bunu bir oranda yakalamış durumdayız ama eksikliklerimiz var tabiî ki. Ankara büyük oranda memur ve kamu kenti olduğundan dolayı üye kaydı konusunda biraz zor bir şehir. Bu konuda zaman zaman zorluklar yaşadığımız oluyor ama bu hedefleri tutturacağımız kanaatindeyim.

İl teşkilatı olarak önünüzde çok zorlu bir süreç var. Nasıl bir çalışma temposu sizi bekliyor?
AK Parti Ankara İl Başkanlığı olarak çok yoğun bir yıl bizi bekliyor. Öncelikle önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimi var ve ondan 45 gün sonra bir olağanüstü büyük kongremiz var. Türkiye'nin başkenti Ankara'nın teşkilatı olduğumuz için bize büyük görevler düşüyor. Büyük kongreden sonra da Ankara teşkilatlarının kongre zamanları geliyor ve 25 ilçemizin tekrar olağan kongreleri olacak. Bunları bitirdikten sonra ise milletvekili seçimleri için hazırlanmamız gerekecek. Biz tabiî ki çok ciddi çalışan partiyiz. Bizim seçim koordinasyon merkezindeki çalışmalarımızın CHP ve MHP'nin genel merkezinde bile olduğu kanaatinde değilim. Kurullarımız teşkilatlı bir şekilde gayet iyi çalışıyor. Önümüzdeki kış sonunda milletvekili seçim çalışmalarına başlayacağız. Teşkilatlarımızı mahalle bazında gözden geçireceğiz.

SONUÇLARI BİR SAATTE ALACAĞIZ
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine artık çok kısa bir süre kaldı. Ankara il teşkilatı olarak seçim günü nasıl bir çalışma yöntemi izleyeceksiniz?
Seçim günü için büyük bir çağrı merkezi çalışmamız var. İnşallah seçim sonuçlarını Türkiye'de ilk önce Ankara'da ilan edeceğiz. Bir firmayla anlaştık ve bu firma 500 kişiyle birlikte seçim günü hizmet verecek. Her çağrı merkezi görevlisi yalnızca 20-25 sandıktan sorumlu olacak ve sayımın hemen ardından müşahitlerimizden gelen sayısal bilgiler anında sisteme işlenecek. İnşallah 1 saat içinde neticeleri almış olacağız. Bu konuyla ilgili gerekli deneme çalışmalarımızı tamamladık. Bazı sıkıntılar yaşanmasına rağmen yüzde 90'a yakın bir oranda başarı elde edildi.

"SANDIK OYUNLARI YAPACAKLAR" "
Seçim günü en önemli çalışmalarımızdan biri de sandık bölgesi çalışmalarımız olacak. Çünkü seçim günü sandıklarda diğer parti temsilcilerinin olacağını biliyoruz. Burada çok kargaşa çıkartılmak isteniyor. Bunu yerel seçimlerde deneyimledik. Muhalefetin beklemediği bir sonuç çıktığında farklı bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Yine sandıklarda hile yapıldığı şeklinde bir takım çalışmaların yapılacağını biliyoruz."

"SANDıKTA 60 BİN GÖREVLİ"
"Kazanamayacaklar ve seçime gölge düşürmeye çalışacaklar. Bu konuda son derece iyi teşkilatlandık ve bütün sandık bölgelerine hakimiz. 10 bin 500 kadar sandık var Ankara'da bütün sandıklarda temsilcilerimiz ve okul sorumlularımız var. Yaklaşık 60 bin parti görevlimiz ve neredeyse her okulda yer alacak olan bir hukukçumuz seçim günü sandıklarda olacak. Yerel seçimlerde oluşturulmak istenen algıyı sonuçları ilk önce ilan eden taraf olarak kıracağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim için 500 kişilik özel çağrı merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN