Sokak düğünleri huzursuz ediyor

Giriş Tarihi: 7.8.2014

Ankara Valiliği, cadde ve sokaklarda yapılan düğünlerin mahallede yaşayan hasta, yaşlı ve çocuklu aileleri mağdur ettiğini vurguladı

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Ankara'da sokak aralarında veya evlerin bahçelerinde davullu-zurnalı ve de ses yükseltici cihazlar kurulması suretiyle düğün, nişan ve benzeri kutlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi nedeniyle evlerinde hastalar, küçük yaşta çocuklar veya yaşlılar bulunan vatandaşlarımızın son günlerde gürültüye karşı hassasiyetlerinin giderek arttığı ve mağdur oldukları hususları Ankara Valiliği'ne vaki müracaatlar ile basın-yayın organlarında yer alan haberlerden anlaşılmaktadır" denildi.

"SEVİNCİMİZ ORTAK"
Valilik açıklamasında "Düğün, nişan ve benzeri merasimlerin toplum olarak ortak sevinç nedenlerimiz olduğundan elbette tereddüt bulunmamaktadır. Ancak işbu merasimlerin, birlikte yaşanılan sevinç ve kederlerin ortak paylaşıldığı komşulara rahatsızlık vermeden ve birilerinin sevinci, diğerlerinin üzüntüsü olmadan gerçekleştirilmesinin zarureti tartışılamayacak kadar açıktır" vurgusu yapıldı.

PARA CEZASI KESİLECEK
Açıklamada, "Ankara mahalli Çevre Kurulu'nun 27 Haziran 2012 tarih ve 2012/49 sayılı kararı ile; Ankara İlinde resmi bayram, mahalli kurtuluş ve anma günleri gibi faaliyetler hariç olmak üzere; ses yayın cihazı kurularak veya davul-zurna ile sokak aralarında veya meskun mahallere bitişik yerlerde düğün, nişan ve benzeri eğlence vs. faaliyetlerinin icrasının yasaklandığı" belirtildi. Bu konulara aykırı hareket edenlere, mahalli kolluk kuvvetleri veya belediye zabıtası tarafından 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20.maddesinin (h) bendinde idari para cezası uygulanacağı" belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokak düğünleri huzursuz ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN