HASAN ÖTKÜN: Başkent'in gülmeyen yüzü futbol

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Bizim Ünal Turakoğlu'nun önceki gün "Ankara futbolu nereye gidiyor'' diye haberi vardı. Gerçekten de Başkent'in bir türlü gülmeyen yüzü olan futbol her geçen gün kan kaybediyor. Aslında "Ankara futbolu nereye gidiyor'' sorusunu "Ankara futbolu nereye gitti'' diye sormak çok daha anlamlı olacak. Defalarca yazdık, anlaşılan yazmaya da devam edeceğiz. Futbol artık küreselleşen dünyada bir endüstriyel pazar haline gelmiştir. Bu pazarda kendine yer bulabilmen için tezgaha çıkacak malın kaliteli olması gerek. Her gün tezgahında menemen satmaya kalkarsan sinek avlarsın. Eski Yunan'da kazanana çok değerli anlamına gelen zeytin dalıyla örülü taç verilirmiş. Günümüzde futbolda kazanan milyon dolarları 'cukka' yapıp cebe indiriyor. Anlayacağınız futbol sadece sportif başarı değil, para basan sektör haline gelmiştir. İşte, bu her geçen gün gelişen sektörde Ankara ne yazık ki argo tabiriyle nal toplamaktadır. Hani, çoğumuzun ağzına pelesenk olduğu "Ne kadar ekmek o kadar köfte'' şekliyle, futbolda başarı demek para demektir. Günü kurtarma amacıyla yapılan girişimler elbette ki "Çabalama kaptan öteye gidemezsin"den başka bir şey değildir.

GÜZEL GÜNLER UZAKTA!
Ankaragücü'nün
geçtiğimiz pazar günü Olağanüstü Genel Kurulu yapıldı. Yüz yıllık kulüp yine "Ankaragücü'nün kapısına kilit vurulmasın'' diye sahiplenmeye kalkan Mehmet Yiğiner ve ekibine kaldı. Falda değişiklik yok. Ankaragücü'nü bekleyen yine parasal zorluklar ve sıkıntılar. Aslında bu zorluklar kapıda değil, herkesin bildiği gibi içeride. Başkent'in para babası iş adamları ne yazık ki, şanlı tarihi olan bu köklü kulübe bir türlü yardımcı olmaya çalışmıyor. Anlayacağınız Ankaragücü'nü ufukta bekleyen güzel günler, güneşli günler olduğunu söylemek zor.

CAVCAV KANUNLARI

Milattan önce Mezopotamya'da "Hammurabi Kanunları'' vardı. Ankara'da da Spor Toto Süper Lig'de tek temsilci olan Gençlerbirliği'nde de "Cavcav kanunları'' var. Gençlerbirliği bu ''Cavcav kanunları'' ile yönetildiği sürece ne uzar ne kısalır. Aslında, uzamayacağı kesin de, kısalıp kısalmayacağı konusu tartışılır. Sözün özü, Ankara futbolu gideceği yere zaten gitmiş durumda. Geri döner mi? Zor dostum zor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HASAN ÖTKÜN: Başkent'in gülmeyen yüzü futbol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN