Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Unutulan ilçe çağ atlayacak

Giriş Tarihi: 15.8.2014

Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile Evren'deki balıkçılara 100 tekne verilecek. Halk plajı yapılacak Evren, balık restoranları ile hafta sonu turist çekecek

Ankara'nın en uzak ilçesi Evren, hayata geçirilecek projelerle çağ atlayacak. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından MHP'den AK Parti'ye geçen belediye yönetimi, Evren için düğmeye bastı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de aylar önce ziyaret ettiği Evren'in gelişmesi için destek vereceklerini açıklamıştı. Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk etapta halkın en önemli geçim kaynağı olan balıkçılığı ayağa kaldıracak bir karara imza attı.

EK ONOMİK CANLANMA

Hazırlanan proje ile 100 balıkçıya ücretsiz tekne verilecek. Bölge halkı ekonomik canlanma yaşayacak. Hirfanlı Barajı'nın bulunduğu ilçedeki 23 kilometrelik sahil şeridine iskele yapılacak, restoranlar açılacak. Tutulan taze balıklar ziyaretçilerin lezzetine sunulacak. Aynı zamanda konaklama sorunu da çözülecek. Bu çalışmalar bittiğinde Evren hem ekonomik hem de turizm açısından büyük ilerleme kaydedecek. Evren Belediye Başkanı Abdülkadir Demirci, ilçede balıkçılığın amatör bir şekilde yapıldığını anlatarak, "Halkın yüzde 30'u balıkçılık ile geçimini sağlıyor. Barajda yayın, levrek, sazan, kadife ve sezonluk olan kum balığı tutuluyor. Ne yazık ki herkes elindeki malzemenin kalitesine göre balık tutabiliyor. Senelerce ilkel yöntemlerle amatörce balık tutuldu. Yeni gelecek olan tekneler ile daha bilinçli ve kaliteli balıkçılık yapılacak" diye konuştu.

UNUTULAN BİR İL ÇEYDİ

Melih Gökçek'in ilçe ile yakından ilgilendiğini belirten Demirci, "1957 yılında kurulan ilçemiz geçtiğimiz dönem MHP'deydi. 30 Mart seçimlerinden sonra belediyeyi AK Parti kazandı. Evren bu döneme kadar hep unutulan bir ilçe konumundaydı. Seçimlerin ardından ilçemize gelen Melih Gökçek, ilk etapta halkın geçim kaynağı olan balıkçılığa destek vereceği sözünü verdi. Bu sözünü yerine getirdi" dedi.

YENİDEN KEŞFEDİLDİ
Abdülkadir Demirci, yeni projelerle Evren'in çağ atlayacağını belirterek şöyle konuştu: "23 kilometrelik sahil şeridinde balıkçılarımızın bir arada olacağı iskele ve balıkçı barınakları yapacağız. Sahile balık restoranları ve halk plajları yapacağız. Bizim en büyük sorunumuz buraya gelen vatandaşı tutabilmek. Onun için de küçük küçük konaklama yerleri yapacağız."

YARIM SAATLİK MESAFE
Evren'in bugüne kadar hep göç veren bir yer olduğunu anlatan Başkan Demirci, "İlçemiz artık göç alan bir yere dönüşecek. Yapılacak projelerle 3 bin nüfusu olan ilçemizin 30 bin nüfusuna yaklaşmasını bekliyoruz. Bacasız sanayiyi Ankara'da yaşatacağız" dedi. Demirci, Ankara-Pozantı Yolu'nun tamamlanması ile Evren'n Ankara'ya sadece yarım saatlik mesafede olacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Unutulan ilçe çağ atlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN