Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nallıhan'da yenileme zamanı

Eskiyen, dokusu bozulan Nallıhan'daki çarşı restore edilecek. Verilen hibe desteği ile yenilenecek çarşı ile çarpık görüntü de ortadan kalkacak

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Ankara'nın yeşil ilçelerinden biri olan Nallıhan Nasuhpaşa Mahallesi'ndeki çarşıda restorasyon çalışmaları yapılacak. Eskiyen, dokusu bozulan 'Pirinç Alanı'nın yenilenmesi için hibe desteği alındı. Hazırlanan restorasyon projeleri uygulamaya geçtiğinde alan içerisindeki tarihi doku canlanmış olacak ve şehrin ortasındaki çarpık görüntü ortadan kaldırılarak turizm açısından elverişli hale gelecek.

DOKU BOZULMAYACAK

Proje kapsamında, pirinç alanında bulunan dükkanların cepheleri yenilenecek, yöreye uygun malzeme kullanılacak. Ayrıca sokaklar doğal taş malzemeyle kaplanarak yayaların oturmasına, dinlenmesine olanak verecek şekilde yeniden düzenlenecek. Sokak aydınlatması sokak dokusuna uygun lambalarla yapılacak, dükkan önlerindeki kaldırımlar doğal taş ile yeniden yapılacak.

AHŞAP KULLANILACAK

Elektrik direkleri kaldırılacak, elektrik tesisatı yer altından geçirilecek. Sokakta belirli yerlere ahşap kent mobilyaları koyulacak. Dükkanlara ait tüm doğramalar ahşap malzeme ile yenilecek. Dükkanların ön cephelerine ahşap sundurma yapılacak. Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, "Nallıhan'ın gelişmesi ve kalkınması ile ilgili birçok projemiz var. Bunlardan biri Pirinç Alanının restorasyonu projesi. Bu proje ile tarihi Kocahan ve Nallıhan Çarşısı güzel bir görünüme kavuşacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nallıhan'da yenileme zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN