Ankara Kalesi'nde kira şoku yaşanıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2014

Yaklaşık 20 gün önce çıkan yangında işyerleri küle dönen Kale esnafı, kira mağduru. Esnaf, 3 katı artan dükkan kiraları nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor

Başkent'in gözbebeği Ankara Kalesi'nde çıkan yangında 'ekmek tekneleri küle dönen' esnaf şimdi de kira şoku yaşıyor. Yıllardır Kale'de iş yapan esnaf, yangının ardından 3 katı artan dükkan kiraları nedeniyle mağdur oldu. Esnaf, "Yangının ardından bazı arkadaşlarımız taşındı. Ancak geri kalanlarımız yer bulmakta zorlanıyor. Yer bulsa bile yangından hemen sonra Kale çevresinde kiralar yükseldi. Mağduriyetimizden faydalanan dükkan sahipleri daha önce neredeyse bedava fiyatına verilen iş yerlerinde kiralar 3 katına çıktı" dedi.

BURADAN GİDEMEYİZ

Kale'nin antika ve bakır işçiliğinin kalbi olduğunu belirten esnaf , "Biz Kale civarında antika ve bakır işleri yapıyoruz. Burası bu işlerin kalbi durumunda. Başka bir yere gidersek işlerimiz biter. Bu nedenle burada işlerimize devam etmek zorundayız" diye konuştu. Eski Meclis'in, Köşk'ün, Anıtkabir'in restorasyon işlerini yapan Kale esnafı, dükkan bulamadığı için zor durumda.

ELEKTRİK BEKLİYORLAR

Yangının ardından Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile görüşme imkanı bulan esnaf, " Vali Bey ile yaptığımız görüşmeden mutlu ayrıldık. Kendisine elektriğimizin açılmasını söyledik. Valimiz de yardımcı olacağını söyledi. Biz esnaf olarak yer bulamadığımız için yıkık, dökük dükkanlarda çalışmayı göze aldık. Çünkü evlerimizde bizden ekmek bekleyenler var. Burada oturup bekleyemeyiz" dedi.

YAPILARIN AKIBETİ NET DEĞİL
Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden bir mülk sahibi ise "Kullanılamaz hale gelen dükkanların hakkında henüz bir netlik yok. Belediye ile görüşmeler devam ediyor. Esnaf dükkanların onarılıp kullanılmasını istiyor ancak geleceği henüz netlik kazanmayan bir yer ile ilgili çalışma yapmayı düşünmüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Kalesi'nde kira şoku yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN