Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Geleceğin yatırımı yenilenebilir enerji'

2023'te 440 bin kişinin yenilenebilir enerji alanında istihdam edileceği öngörülüyor. Enerji sektörünü seçenin ise kazanacağı vurgulanıyor

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı Sorumlusu Selen Çekinir, yenilenebilir enerji kaynak kullanımıyla ilgili yatırım çalışmalarının hızlandığını söyledi. Çekinir, "Enerji Bakanlığı rüzgar enerjisi kurulu gücünü 2023'e kadar 20 gigawatt kapasiteye ulaştırmayı hedefliyor. Bu 9 yıllık süreçte jeotermal enerji kurulu gücünün 600 megawatta çıkarılması planlanırken hidroelektrik enerjide 23 bin megawatt olan kurulu gücün 50 bine çıkarılması öngörülüyor" dedi.

440 BİN GENCE İŞ FIRSATI

Türkiye'nin sahip olduğu yenilenebilir enerji kaynağı potansiyelinin işsizlik sorununun çözümüne büyük katkı sağlayacağını belirten Çekinir, şöyle devam etti: "Rüzgar enerjisinden 1 megawatt güç üretimi için ortalama 12 çalışana ihtiyaç duyuluyor. Rüzgar enerjisinde 2023 hedefine ulaşılması durumunda 240 bin kişinin istihdam edileceği düşünülüyor. Güneş enerjisinin kurulum, işletim, bakım ve sistem üretimi için ise 2020'ye kadar yaklaşık 200 bin kişinin doğrudan veya dolaylı istihdam edileceği öngörülüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Geleceğin yatırımı yenilenebilir enerji'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN