Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımsal kalkınma Ayaş'tan başladı

Giriş Tarihi: 27.8.2014

Büyükşehir Belediyesi, Ayaş'taki salça fabrikasını üretime geçirme kararı aldı. Belediye, Akkaya Köyü Kooperatifi ile sözleşme imzaladı

Yerel seçimler öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in açıkladığı projeler bir bir hayata geçiyor. Gökçek'in "Tarımsal ve Hayvansal Kalkınma Projesi" olarak kamuoyuna açıkladığı çalışmada sona gelindi ve uygulamaya geçildi. Seçim öncesi Ankara'ya katılan yeni ilçelerde tarım ve hayvancılığın teşvik edileceğini açıklayan Melih Gökçek, "Özellikle belediye şirketleri devreye sokularak tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi sağlanacaktır" açıklaması yapmıştı.

AYAŞ SALÇASI ÜRETİLECEK

Bu doğrultuda belediye bünyesinde kurulan Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile çalışmalar başlatan Büyükşehir Belediyesi, ilk adımı Ayaş'ta başlattı. Ayaş belediye binasında bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile Akkaya Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetimi arasında atılan imzalar ile bölgede atıl bulunan salça fabrikası 5 yıllığına Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. Fabrikada "butik" üretim yaparak, domatesiyle meşhur Ayaş'ı marka haline getirecek belediye, 5 yılın sonunda ise fabrikayı kooperatife ücretsiz hibe edecek.

"AKAYA MARKA OLACAK "
Devir töreninde bir konuşma yapan ANFA Genel Müdürü Ramazan Arslan, "Böylesi önemli bir projenin bir ayağı bizleriz, diğer ayağı ise Akkaya köylüsüdür. Birlikte yapacağımız çalışma ile bölge ekonomisi önemli bir ivme kazanacak. Fabrikaya ciddi anlamda istihdam yapılacak. Bu sene bir miktar salça üreteceğiz ama asıl üretimimiz seneye olacak. Domates suyu ve marmelat üretimi ile ilgili çalışmalarımız olacak. Kuracağımız satış noktaları ile Akkaya' yı marka haline getireceğiz' şeklinde konuştu. Törende Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan ve Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım da hazır bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımsal kalkınma Ayaş'tan başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN