Gazi Kız Yurdu'na 'şafak' operasyonu

Giriş Tarihi: 31.8.2014

30 Ağustos Zafer Bayramı'nı fırsat bilen Gazi Üniversitesi yönetimi işletme hakkı Gazi Eğitim Kooperatifi'nde bulunan kız öğrenci yurdunu işgal etti

İşletme hakkı 2020 yılına kadar Gazi Eğitim Kooperatifi'nde bulunan Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu binasını deprem riski taşıdığını iddia ederek uzun süredir boşaltmaya çalışan Gazi Üniversitesi yönetimi, 30 Ağustos Zafer Bayramı tatilini fırsat bilerek sabah saat 07.00 sıralarında yurda baskın yaptı. Gazi Üniversitesi Vakfı Müdür Muavini Tarık Öztürk ile birlikte yurda gelen yaklaşık 20 kişilik ekip önce binanın güvenlik kameralarını söktü, daha sonra da binada bulunan eşyaları kamyonlara yükledi. Ekip polisin geleceğini öğrenince olay yerinden kaçtı.

GÜVENLİK NÖBET TUTUYOR

Olay yerine gelen polis ekipleri alanın üniversite kampusu olması nedeniyle müdahalede bulunmadı. Daha sonra Gazi Üniversitesi'ne ait güvenlik görevlileri yurda gelerek kooperatif çalışanlarını dışarı çıkardı. Kapıya kilit vurup bina etrafında nöbet tutan güvenlik görevlileri bina bahçesi ve içerisine kimseyi almadı. Yurt bahçesinde otomobili kalan bir kooperatif çalışanı aracının içeriden verilmemesi üzerine polis merkezine giderek şikayetçi oldu.

ARBEDE ÇIKTI

Olayın kendisine haber verilmesi ile hemen yurda geldiğini söyleyen Yurt Müdürü Altay İkinci, "Ben 07.30 sıralarında buraya geldim. Yurdun müdürü olmama rağmen Rektörün emri olduğu söylenerek beni içeriye almadılar. Ben de elinizde belgeniz yok içeride özel eşyalarım var diyerek içeri girmeye çalıştım. Ancak arbede çıktı ve gözlüğüm kırıldı" dedi.

KAMPUSUN EN İYİ BİNASI

Depreme karşı riskli olduğu söylenen binanın okulun en yeni ve en iyi binası olduğunu belirten İkinci, "Ellerinde belge yok, yıkma kararı yok, ihtar yok. Şu an mahkeme devam ediyor. Bizim burayı 1 Ağustos 2020 tarihine kadar işletme hakkımız var. Bu binayı riskli bina olarak gösterdiler ancak bu bina Gazi Üniversitesi kampusundaki en iyi ve en yeni bina. Bu iddialar nedeniyle binayı yapan firma Limak da davaya müdahil olmak istedi" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER 47 YILLIK LOJMANA
Yurt müdürü önümüzdeki hafta 85 öğrencinin yurda kayıt için geleceğini ifade ederek "Yakında okul başlıyor. Buranın deprem riski taşıdığını ifade eden Gazi Üniversitesi yönetimi, öğrencilere 1967 yılında yapılan Demetevler'deki lojmanları gösteriyor. Orası şu an harabe ve tinerci yuvası" dedi. Kameraların sökülüp binaya zorla girildiğini söyleyen Gazi Eğitim Kooperatifi Avukatı Müslüm Demir, "30 Ağustos tatilini fırsat bilip sabah 06.37'de kameraları söküp zorla binaya giriyorlar. Kooperatifin tüm mallarına el koyuyorlar. Olay yerine polis çağırılınca eşya yüklenen kamyonla kaçıyorlar. Öğrencilerin hizmeti için kurulmuş bu tesisler kooperatiflerden alınıp yandaşlara verilecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi Kız Yurdu'na 'şafak' operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN