Asansörlerin yüzde 47'si çok tehlikeli

Ankara'daki asansörlerin yüzde 47'si, can ve mal güvenliği açısından büyük tehlike yaratıyor

Giriş Tarihi: 12.9.2014
İstanbul'da 10 işçinin yaşamını yitirmesine sebep olan asansör kazasının ardından Ankara'daki birçok asansörün ruhsatsız kullanıldığı ortaya çıktı. Çankaya, Yenimahalle, Polatlı, Nallıhan ve Kalecik'te asansör denetimi yapan Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, bu bölgelerde bulunan asansörlerin birçoğunun ruhsatsız işletildiğini anlattı.

KAÇAK ASANSÖR ÇOK
Çakar, "Bizim kontrolünü yaptığımız bölgede 40 ila 50 bin arasında asansör var. Kesin asansör sayısını veremiyoruz. Bunun nedeni asansörlerin ruhsatsız çalışması. Kaçak asansörlerin standartlara ne kadar uygun olduğunu bilemiyoruz" dedi. Kendi bölgelerinde bulunan asansörlerin 2014 yılının ilk 8 ayında yüzde 14'ünü kontrol ettiklerini belirten Ali Ekber Çakar, "Son dönemde halk daha bilinçli. Kontrol yaptırıyorlar. 2014 yılında kontrolünü yaptığımız asansörlerin yüzde 47'si can ve mal güvenliği açısından tehlikeli olduğunu gösteren 'kırmızı' etiketi taşıyor. Geçtiğimiz yıl bu sayı yüzde 63 civarındaydı" diye konuştu.

"BELEDİYELER MÜHÜRLEMELİ"
Kırmızı etiket taşıyan asansörlerin belediyeler tarafından mühürlenmesi gerektiğini ifade eden Ali Ekber Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim kontrolünü yaptığımız asansörlerin aylık olarak belediyelerin ilgili birimlerine rapor halinde sunulur. Kırmızı etiketli olarak gösterdiğimiz asansörleri belediyelerin denetlemesi gerekmekte ve normal şartlarda mühürlemesi gerekmektedir. Aksi takdirde can ve mal güvenliği konusunda bir risk oluşuyor." Ankara genelinde asansör konusunda durumun kötü olduğunu belirten Çakar, "Belediyeler asansör kontrolü konusunda duyarlı olmalı. Yerel yönetimler sözleşme yaptıkları akredite olmuş asansör kontrol kuruluşlarının verdiği raporları önemle incelemelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörlerin yüzde 47'si çok tehlikeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN