Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Can cekişen Mogan için acil önlemler devrede

Kirlilik oranı her geçen gün artan Mogan Gölü için devletin zirvesi harekete geçti. Eylem planı, gölde tekne turu esnasında hazırlandı

MOGAN Gölü'nde tekneyle gezerek sorunları masaya yatıran devletin zirvesi, göldeki sorunların çözüm bulması için, hazırladığı protokolle de çeşitli kurumlar arasında görev dağılımı yaptı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay sabah saatlerinde Mogan Gölü'nde bir tekne turu yaptı. Yapılan turda Mogan Gölü'ndeki kirliliğin son bulması ve çevresinde yapılması planlanan çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

GÖREV DAĞILIMI YAPILDI
Tekne turunun ardından hazırlanan protokolle gölün çamurunun temizlenme görevi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na, gölü besleyen derelerin ıslahı için oluşturulan göletlerin yapımı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne, gölde oluşan yosunların temizlenmesi ve göle su temini işi Büyükşehir Belediyesi'ne verildi. Gölün çevresinin temizlenmesi ve zararlı suların önlenmesi görevinin ise Gölbaşı Belediyesi tarafından yapılmasına karar verildi. Tekne turunun ardından Mogan Gölü kenarında kahvaltı yapan devlet zirvesinin ardından Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ı ziyaret ederek gölde yapılacak çalışmalar için bütçe talebinde bulunduğu öğrenildi. Ankara'nın denizi olarak bilinen Mogan Gölü'nde yaşanan kuraklıklar nedeniyle su seviyesinde azalmaların meydana geldiği ve gölde kirliliğin arttığı SABAH Ankara tarafından gündeme getirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Can cekişen Mogan için acil önlemler devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN