Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortaköy'de kurban hazırlıkları tamam

Ankara'nın en büyük kurban satış alanlarından olan Mamak Ortaköy'de bayram hazırlıkları son aşamaya gelmiş durumda

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Başkent'teki kurban kesim ve satış alanları da hareketlenmeye başladı. Hazırlıkların son aşamalara geldiği pazarlarda Türkiye'nin dört bir tarafından getirilen kurbanlıklar yerlerini almaya başladı. Satıcılar, kurban fiyatlarında bu yıl da önemli bir artış olmadığını söyleyerek en düşük kilodaki büyükbaş hayvanın 4 bin TL'ye alıcı bulacağını söyledi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Başkent'in en büyük kurban kesim ve satış alanlarından birine ev sahipliği yapan Mamak Belediyesi Ortaköy Kurban Pazarı'nda satıcıların hummalı çalışması devam ediyor. Bu yıl 3'üncü kez hizmet verecek olan kurban pazarında din hizmetlerinden veterinere kadar tüm detaylar düşünülmüş. Kurban pazarında 350 adet çadırın olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Biz de Kurban Bayramı'nı sorunsuz bir şekilde geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurban alanımızda veteriner, din hizmetleri, ücretsiz servis, satıcılarımızın kurbanlıkları daha rahat indirmesi için hazırladığımız indirme rampaları, duş ve temizlik hizmetleri, herhangi olumsuz bir durum için hazırda bekleyen kurban yakalama timi ile bayrama hazırız" dedi.

FİYATTA ARTIŞ YOK

Kurban fiyatlarında önemli bir artış olmadığını dile getiren satıcılar da en düşük kilodaki büyükbaş kurbanlığın 4 bin TL'ye, küçükbaş kurbanlığın ise 400 TL'ye alınabileceğini söyledi. Satıcılardan Atilla Özsoy, iki günde 6 büyükbaş hayvanı şimdiden sattığını anlattı.

'KURBAN ALIRKEN DİKKAT EDİN'
32 yıldır hayvancılık yaptığını söyleyen Atilla Özsoy, kurban alacak Ankaralıları da uyardı: "Hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu, nakil belgesi olan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmemesi gerekiyor." Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı da kurbanlıkların sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun, en az acı verecek şekilde kesilmesine ilişkin bir tebliğ yayımladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortaköy'de kurban hazırlıkları tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN