Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilirkişi Gazi'de son noktayı koydu

Gazi Üniversitesi yönetiminin "Temeli yok, hasarlı" dediği kız öğrenci yurdunu inceleyen bilirkişi "riskli yapı statüsü yok" raporu verdi

Gazi Üniversitesi yönetiminin, Gazi Eğitim Kooperatifi'ne gönderdiği ihtarnamede, "Temeli dahi olmayan hasarlı ve her an yıkılabilecek bir bina" olarak nitelendirilen Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'nda incelemeler yapan Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği'nin görevlendirdiği bilirkişi raporunu tamamladı. Deprem riski taşıdığı gerekçesi ile yıkılmak istenen Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'nda inceleme yapan bilirkişinin raporunda, 20 yaşındaki bir binanın yüzeysel bir rapor ile riskli bir bina statüsüne sokulamayacağı belirtildi.

"TEKNİK ŞARTLARA UYGUN"
Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimliği'nin 2013/257 sayılı Bilirkişi Kurulu Raporu'nda, "Sayın Hâkimliğiniz nezaretinde yapılan keşifte bina gezilmiş olup, binanın bu tarife hiç uymadığı tespit edilmiştir. Keşifte gördüğümüz kadarı ve binayı yapan Limak şirketinin dosyaya sunduğu proje ve etüt belgelerinin incelenmesinde teknik şartlara uygun bir biçimde inşa edildiği risk taşıdığına dair gözle görülebilen bir hususta belirlenmemiştir" ifadeleri yer aldı. Binanın riskli yapı statüsüne sokulabilmesi için ekonomik ömrünün üçte birini doldurması gerektiği belirtilirken "Dava konusu bina ekonomik ömrünün üçte birini bile doldurmamıştır. Yapı 1993'te inşa edilmiş ve takriben 20 yaşında betonarme bir binadır" denildi.

"AĞIR HASAR RİSKİ VAR" TESPİTİ BİLİMSEL DEĞİL
Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu Binası'nın 4'üncü dereceden deprem alanında bulunduğundan binanın deprem riski taşıyan bir arazide bulunmadığının belirtildiği raporda uzmanlar, "Koge şirketinden alınan raporda yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı tespitinin ilmi ve geniş kapsamlı teknik verilere dayanılarak verildiği söylenemeyecektir. Bir binaya riskli yapı diyebilmek çok titiz bir incelemeyi ve araştırmayı gerektirir. Bilirkişi kurulumuz köklü bir kuruluştan veya laboratuar imkânları olan bir üniversiteden bilimsel rapor alınmadan, yüzeysel bir raporla 20 yaşındaki bir binanın riskli yapı statüsüne sokulamayacağını düşünüyoruz" diyerek görüş belirtti. Ayrıca bilirkişi raporunda binaya ilişkin olarak Limak A.Ş. tarafından hazırlatılmış olan statik hesaplar incelendiğinde zemin etüdü, temel hesaplar, analiz sonuçları, analiz sonrası tasarım kontrolleri, donatı, deprem analizi hesaplarının yer aldığı rapora işlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilirkişi Gazi'de son noktayı koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN