Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DT yerli oyunlara teşviğini artırıyor

Devlet Tiyatroları, kültür ve sanatın gelişmesi amacıyla yerli eserlere teşvik verecek

Giriş Tarihi: 29.9.2014
Geçen yıl sahneye taşıdığı oyunlarla 1 milyon 843 bin seyirciye ulaşan Devlet Tiyatroları (DT), yeni sezonda da çok sayıda yerli esere ev sahipliği yapacak. Yeni sezonda 100'den fazla yerli ve yabancı eserle sanatseverlerin karşısına çıkacak kurum, 1 Ekim'de perde açmaya hazırlanıyor. DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile DT olarak yerli eser yazarlarının desteklenmesi yönünde önemli bir adım attıklarını bildirdi.

PARA DESTEĞİ VERİLECEK
Şu ana kadar DT çatısı altında hiçbir eseri oynanmamış, ilk kez repertuvara aldıkları yerli oyunların yazarlarına, onları desteklemek için teşvikte bulunacaklarını söyleyen Kurt, "Eserin provalarına başlandığında yazara para desteği verilecek" dedi.

'BİR DELİ' DEVAM EDECEK
Çocuk oyununa ayrı, yetişkinlerin izleyeceği eserlere ayrı destek miktarları belirlediklerini de kaydeden Kurt, "Eserin uzunluğuna ve niteliğine göre de destek oranı değişecek" ifadesini kullandı. Bir yazarın aynı sezonda birden fazla eserinin de bu kapsamda değerlendirilebileceğini, sınır koymadıklarını vurgulayan Kurt, Erdal Beşikçioğlu'nun rol aldığı "Bir Delinin Hatıra Defteri" gibi seyirciden ilgi gören eserlerin yeni sezonda da sahnelenmeye devam edeceğini bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DT yerli oyunlara teşviğini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN